Szef ukraińskiego MSZ jedzie do siedziby NATO na rozmowy o zaostrzonej sytuacji na granicy z Rosją

Świat
Szef ukraińskiego MSZ jedzie do siedziby NATO na rozmowy o zaostrzonej sytuacji na granicy z Rosją
PAP/EPA/FOREIGN MINISTER PRESS SERVICE / HANDOUT
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

W związku z zaostrzeniem sytuacji na ukraińsko-rosyjskiej granicy we wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ukraina-NATO - podało w poniedziałek MSZ w Kijowie. Do siedziby NATO udaje się minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Szef MSZ i członkowie NATO omówią zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa przez Rosję wzdłuż ukraińsko-rosyjskiej granicy oraz na tymczasowo okupowanym Krymie oraz wsparcie ze strony Sojuszu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - przekazano.

 

Resort spraw zagranicznych przekazał, że Kułeba ma spotkać się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

 

Zaznaczono, że posiedzenie jest zainicjowane przez Kijów i odbędzie się w ramach art. 15 Karty o szczególnym partnerstwie między NATO i Ukrainą. Jak dodano, przewiduje on możliwość zastosowania kryzysowego konsultacyjnego mechanizmu, kiedy Ukraina widzi bezpośrednie zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej, niezależności politycznej albo bezpieczeństwu.

 

Ostrzelanie okrętów marynarki wojennej Ukrainy

 

Po raz ostatni artykuł był wykorzystany w 2018 roku, po tym jak na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowanych.

 

ZOBACZ: Ukraina w NATO? "To jest scenariusz realny"

 

6 kwietnia o zaostrzeniu sytuacji na wschodzie kraju z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef ukraińskiego państwa podkreślił, że NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie. Zaznaczył, że "prawdziwym sygnałem" dla Rosji byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan) w NATO.

 

Komisja Europejska zaniepokojena sytuacją na wschodzie Ukrainy

 

Komisja Europejska w poniedziałek wyraziła zaniepokojenie sytuacją na wschodzie Ukrainy oraz ruchami rosyjskich wojsk w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej. 

 

Jak powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik KE Peter Stano, wszelkie wysiłki dyplomatyczne podejmowane obecnie w UE mają na celu uniknięcie eskalacji konfliktu między Rosją i Ukrainą.

 

- UE, państwa członkowskie, instytucje unijne śledzą (rozwój wydarzeń - PAP) bardzo dokładnie i są poważnie zaniepokojone pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i ruchami rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, także na nielegalnie anektowanym Krymie - podkreślił.

 

W Donbasie w ostatnich dniach obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Rosja twierdzi, że strona ukraińska celowo zaostrza sytuację na linii rozgraniczenia sił we wschodniej Ukrainie. 

 

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie