Szczepionki przeciw COVID-19 dla najmłodszych dzieci. Ekspert mówi o terminach

Polska
Szczepionki przeciw COVID-19 dla najmłodszych dzieci. Ekspert mówi o terminach
Polsat News
Trwają badania kliniczne szczepionki przeciwko Covid-19 dla najmłodszych dzieci

Producent szczepionki przeciw koronawirusowi, firma Pfizer, prowadzi najbardziej zaawansowane badania kliniczne nad stosowaniem preparatu u najmłodszych. - Szczepionka przeciw COVID-19 dla małych dzieci jest ważna i potrzebna - powiedział w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. Uważa, że preparat będzie dopuszczony do stosowania u najmłodszych za około rok.

Pfizer ogłosił pod koniec marca, że jego szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Według informacji koncernu preparat ma w tej grupie wiekowej 100 proc. skuteczność.

 

Odnosząc się do tych informacji, minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział ostatnio, że szczepienie dzieci na COVID-19 będzie możliwe już w wakacje.

 

- Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie. Ale najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem - stwierdził minister na antenie Radia Zet.

 

Szczepionki dla najmłodszych na jesieni?

 

Pfizer pracuje również nad szczepionkami dla najmłodszych dzieci. - Prowadzone są już badania kliniczne z udziałem małych dzieci - poinformował prof. Paweł Januszewicz. 

 

- Najdalej posunięte są badania firmy Pfizer, która podała, że już na jesieni tego roku będą pierwsze wyniki, które pozwolą na rejestrację jej szczepionki dla dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a dwunastym rokiem życia - wyjaśnił konsultant medyczny Fundacji Polsat. 

 

ZOBACZ: Ruszyły zapisy na szczepienia kolejnego rocznika

 

Według niego szczepionka przeciw COVID-19 dla małych dzieci jest "ważna i potrzebna".  

 

- Wirus zostanie z nami na bardzo, bardzo długo. Mimo, że dzieci chorują bardzo łagodnie, czasami zdarzają się ciężkie powikłania, jak zespół uogólnionego aktywowania układu immunologicznego, który niszczy wiele narządów wewnętrznych dziecka. Dlatego trzeba mieć skuteczne narzędzia zapobiegania takim tragediom - powiedział.

 

WIDEO: Prof. Paweł Januszewicz o szczepionkach dla najmłodszych dzieci 

  

U dzieci możliwa gorączka po szczepieniu

 

Według eksperta Fundacji Polsat mimo pojawiających się zapowiedzi producentów szczepionka dla najmłodszych dzieci będzie powszechnie dostępna prawdopodobnie dopiero wczesną wiosną przyszłego roku. 

 

Pytany o ewentualne skutki uboczne przyznał, że spodziewa się pewnej różnicy w działaniach niepożądanych u dzieci w porównaniu z grupą dorosłych. 

 

- Układ immunologiczny dziecka jest w fazie stałego rozwoju. Należy się spodziewać, że jednym z głównych działań niepożądanych, będzie gorączka - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Niedzielski: ponad 99 procent skuteczności szczepionek w Polsce

 

- Dzieci zawsze bardziej żywiołowo reagują wzrostem gorączki po każdym szczepieniu niż dorośli - przypomniał ekspert. - Jest to znak tego, ze układ odpornościowy walczy - dodał prof. Paweł Januszewicz. 

 

Jednocześnie przyznał, że w przypadku podwyższonej gorączki, która nie przekracza 40 stopni, nie zaleca się podawania leków ją zmniejszających. - Wytwarzanie przeciwciał może trwać wtedy dłużej, niż gdybyśmy tego leku nie podawali - powiedział lekarz.

dk/hlk / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie