Szansa dla sparaliżowanych? Małpa przesuwała kursor "siłą myśli"

Technologie
Szansa dla sparaliżowanych? Małpa przesuwała kursor "siłą myśli"
youtube.com/Neuralink
Małpa otrzymywała nagrodę w postaci bananowego szejka za "granie na komputerze".

"Grająca na komputerze" małpa z wszczepionym chipem mózgowym została pokazana na prowadzonym w internecie kanale firmy Elona Muska, Neuralink. Zwierzę przesuwało kursor do kolorowych kwadratów "siłą myśli" za pomocą sygnałów nadawanych przez implant i bez pomocy joysticka. Elon Musk napisał, że produkt może stworzyć nowe możliwości dla osób sparaliżowanych.

Na opublikowanym w czwartek filmie Neuralink zaprezentował eksperyment, który został przeprowadzony na 9-letnim makaku o imieniu Pager, któremu sześć tygodni temu wszczepiono chip do mózgu.

 

ZOBACZ: Świnie potrafią grać w gry wideo. Nowe badania naukowców

 

Małpa początkowo sterowała joystickiem, aby umieścić kursor w kolorowym kwadracie. W momencie ruchu, chip Neuralink zarejestrował czynnościową aktywność neuronową mózgu zwierzęcia, po czym przesyłał informację zwrotną do komputera w celu analizy.

 

 

Po pewnym czasie joystick został odłączony od maszyny, ale makak nadal z powodzeniem sterował kursorem. Sygnały zaczęły być przesyłane do urządzenia za pomocą wszczepionego implantu.

 

Szansa dla ludzi?

 

Na Twitterze Elon Musk napisał, że produkt Neuralink może otworzyć nowe możliwości dla osób sparaliżowanych. Dzięki wszczepionemu implantowi, byłyby w stanie one samodzielnie obsługiwać m.in. smartfona, a w przyszłości być może nawet sterować kończynami syntetycznymi.

 

ZOBACZ: Naukowcy sprawili, że sparaliżowane myszy znowu chodzą. A co z nami?

 

"Późniejsze wersje będą w stanie przesyłać sygnały z neuronów w mózgu do neuronów w klastrach neuronów ruchowych/czuciowych ciała, umożliwiając w ten sposób, na przykład paraplegikom, ponowne chodzenie" - napisał wynalazca. "Urządzenie jest bezprzewodowo wszczepiane na równi z czaszką i ładuje się także bezprzewodowo, dzięki czemu wyglądasz i czujesz się zupełnie normalnie" - dodał.

 

 

- Zdecydowanie nowe i innowacyjne w tym przypadku jest to, że przez skórę nie przechodzą żadne kable, a sygnały mózgowe są przesyłane bezprzewodowo - powiedział prof. Andrew Jackson, ekspert neurobiologii z Uniwersytetu w Newcastle.

 

- To duży postęp w tym zakresie i jest ważny zarówno dla poprawy bezpieczeństwa zastosowań implantów u ludzi, jak i dla poprawy dobrostanu zwierząt wykorzystywanych w badaniach neuronaukowych. Zespół Neuralink zdecydowanie poczynił postępy w tym zakresie - skomentował naukowiec w rozmowie z "Business Insider".

rsr/ "Business Insider"/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie