Najbardziej wartościowe kluby piłkarskie. Wzrost pomimo pandemii

Świat
Najbardziej wartościowe kluby piłkarskie. Wzrost pomimo pandemii
PAP/EPA/JUANJO MARTIN
FC Barcelona i Real Madryt to dwa najbardziej wartościowe kluby na świecie.

Barcelona jest najbardziej wartościowym klubem piłkarskim na świecie, nieznacznie wyprzedziła w tej klasyfikacji Real Madryt - wynika z rankingu sporządzonego przez magazyn "Forbes". Katalończyków wyceniono na 4,76 miliarda dolarów.

Real, który w przeszłości pięciokrotnie zajmował pierwsze miejsce na tej liście, pokonał w minioną sobotę w El Clasico Barcelonę 2:1, ale poza boiskiem - czyli w zestawieniu "Forbesa" - zajął drugie miejsce z wyceną 4,75 miliarda dolarów.

 

Wzrost o ponad 2 mld 

 

Jak poinformował "Forbes", średnia wartość 20 najlepszych klubów wzrosła o 30 procent w porównaniu z okresem sprzed dwóch lat - do 2,28 miliarda dolarów, mimo pandemii COVID-19 wpływającej na przychody z dnia meczowego.

 

ZOBACZ: Koncert w Barcelonie. Ponad 5 tys. osób w maseczkach, ale bez dystansu

 

Trzecie miejsce na liście zajmuje triumfator Ligi Mistrzów - Bayern Monachium, w którym występuje Robert Lewandowski (4,215 miliarda dolarów).

 

W czołowej dziesiątce jest też "Wielka Szóstka" Premier League - Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal i Tottenham Hotspur.

 

Ubiegłoroczny finalista Ligi Mistrzów Paris Saint-Germain awansował na dziewiąte miejsce po wycenie na 2,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 129 procent w ciągu dwóch lat - największy wśród 10 czołowych klubów tej listy.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie