Nowy rząd na Słowacji. Poprzedni upadł przez "potajemne sprowadzenie rosyjskiej szczepionki"

Świat
Nowy rząd na Słowacji. Poprzedni upadł przez "potajemne sprowadzenie rosyjskiej szczepionki"
PAP/EPA/MARTIN BAUMANN / POOL
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powołuje premiera Eduarda Hegera

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova mianowała w czwartek premiera Eduarda Hegera i jego koalicyjny rząd. W nowym gabinecie zasiadają prawie wszyscy dotychczasowi ministrowie. Były premier Igor Matovicz został ministrem finansów.

W rządzie jest nowy szef resortu zdrowia, którym został dotychczasowy dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarski.

Słowacja czeka na ministra pracy

Prezydent Czaputova nie mianowała na razie nowego ministra pracy i spraw socjalnych. Ruch Jesteśmy Rodziną, który zgodnie z umową koalicyjną odpowiada za obsadę tego resortu, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji personalnej.

 

ZOBACZ: Słowacja: ścisła kwarantanna na południu kraju. Zakaz wychodzenia bez negatywnego testu

 

Po zaprzysiężeniu rządu prezydent powiedziała, że koalicyjne porozumienie o wymianie premiera i utworzeniu nowego gabinetu jest jedynie "początkiem drogi". Od nowego szefa rządu Czaputova oczekuje nowego podejścia i nowej energii, a od koalicji nowego podejścia do współpracy.

Zwyczajni ludzie i niezależne osobistości

Premier Heger podziękował wyborcom, dotychczasowemu premierowi Matoviczowi, który jest liderem najsilniejszego ugrupowania koalicji Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), oraz prezydent Czaputovej. Jak powiedział, wierzy w to, że rząd będzie stabilny i godny zaufania.

 

ZOBACZ: Słowacja zamyka swoje granice. "Świat nie zatrzyma się na 14 dni"

 

Poprzednik Hegera rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu. Matovicza krytykowano za chaotyczny styl rządzenia i za potajemne sprowadzenie do kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19.

 

Heger musi w ciągu 30 dni wystąpić do parlamentu o wotum zaufania i przedstawić program nowego rządu, który jest de facto kontynuacją poprzedniego. Czaputova podczas ceremonii zaprzysiężenia gabinetu zaapelowała do nowego premiera o uwzględnienie w programie nowych celów, wynikających z mających trafić na Słowację środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie