Nowa Wieś Ełcka. Zniszczone nagrobki na zabytkowym cmentarzu. Winny katolicki proboszcz?

Polska
Nowa Wieś Ełcka. Zniszczone nagrobki na zabytkowym cmentarzu. Winny katolicki proboszcz?
Facebook/Mityczna stolica Mazur Ełk/Lyck
Zniszczenia na ewangelickim cmentarzu odkryto we wtorek

Podczas wycinki drzew na terenie cmentarza ewangelickiego doszło do dewastacji nagrobków. Jak poinformował rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej, za zniszczenia odpowiada proboszcz katolickiej parafii. Policja przekazała, że trwają pierwsze przesłuchania w tej sprawie.

Policja z Ełku, pod nadzorem prokuratury zajmuje się sprawą dewastacji ewangelickiego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. Podczas prac związanych z wycinką drzew na teren nekropolii wjechały koparki, a nagrobki zostały poważnie uszkodzone. Według nieoficjalnych informacji zniszczonych zostało kilkanaście mogił.

 

ZOBACZ: Wrocław. Groby pod torami tramwajowymi. Odkryto je podczas remontu

 

Pierwsze zdjęcia zdemolowanego cmentarza pojawiły się w sieci we wtorek, 6 kwietnia. "Wycinka drzew i karczowanie ciężkim sprzętem razem z przedwojennymi nagrobkami. Praktyka »szacunku« dla zmarłych w naszej kulturze..." – napisano na facebookowej stronie "Mityczna stolica Mazur Ełk/Lyck".

 

 

Trwają przesłuchania

 

Jak poinformowała oficer prasowa Komendant Powiatowego Policji w Ełku zgłoszenie wpłynęło od świadka, który przejeżdżał rowerem w okolicy i zauważył zniszczony teren.

 

- Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca. Teren cmentarza jest wykarczowany. Z ziemi wystają korzenie drzew, porozrzucane są mniejsze i większe fragmenty nagrobków.  – powiedziała sierż. szt. Agata Kulikowska. 

 

ZOBACZ: Pożar na cmentarzu. Znicz stał zbyt blisko wieńców

 

Dodała, iż pierwsze osoby zostały już przesłuchane, jednak śledztwo jest jeszcze na wstępnym etapie. - Na ten moment nie możemy podać dokładnej liczby zniszczonych nagrobków, ani osób, które odpowiadają za ich zniszczenie. Konserwator zabytków zakazał jakichkolwiek prac na tym terenie – podsumowała.

 

Diecezja: zniszczenia dokonał katolicki proboszcz

 

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej. Winą obarczył proboszcza katolickiej parafii.

 

"Jak udało nam się dowiedzieć, zniszczenia dokonał proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego. Aktualnie Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał jakiekolwiek prace. Zebrano materiał dowodowy i powiadomiono Prokuraturę" – napisał.

 

 

"Sprawa ta została również przekazana do wiadomości Biskupa Diecezji Mazurskiej a także Władzom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O kolejnych krokach Władz będziemy informować" - dodał.

dsk/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie