Zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską może zastąpić radna z Ełku

Polska
Zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską może zastąpić radna z Ełku
Polsat News
Anna Wojciechowska obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym w Ełku i jest radną tego miasta.

Zmarłą we wtorek posłankę Koalicji Obywatelskiej Annę Wasilewską najprawdopodobniej zastąpi w Sejmie kolejna kandydatka z listy, która w wyborach uzyskała największą liczbę głosów. W okręgu olsztyńskim jest to Anna Wojciechowska, która obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym w Ełku i jest radną tego miasta. Wojciechowska zapewniła, że przyjmie mandat poselski.

Warmińsko-mazurskie media poinformowały, że związaną z Olsztynem zmarłą posłankę PO Annę Wasilewską wybraną z okręgu olsztyńskiego zastąpi w Sejmie Anna Wojciechowska, która także kandydowała do Sejmu w ostatnich wyborach.

 

Polityk zmarła w trakcie kadencji

 

Posłanka PO Anna Wasilewska zmarła we wtorek w Olsztynie w trakcie trwania kadencji. Polityk wystartowała w 2015 roku w wyborach parlamentarnych i otrzymała 7660 głosów, zdobywając tym samym mandat poselski z listy PO w okręgu olsztyńskim. W wyborach w 2019 r. ubiegała się o reelekcję i otrzymała 10 tys. 982 głosy, po raz kolejny uzyskując mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Zmarła Anna Wasilewska. Posłanka PO miała 63 lata

 

Zgodnie z prawem i arytmetyką wyborczą, miejsce posła, który z traci mandat m.in. z powodu śmierci, obejmuje kolejny kandydat z tego samego ugrupowania, który uzyskał najwięcej głosów poparcia.

 

W okręgu olsztyńskim drugi wynik liczbą 7391 zdobytych głosów uzyskała Anna Wojciechowska, bezpartyjna, która także startowała z listy KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni.

 

Nowy mandat PO z Warmii i Mazur

 

- To dla mnie bardzo duże zaskoczenie - powiedziała Anna Wojciechowska "Gazecie Olsztyńskiej".

 

- Znałam Annę Wasilewską, była ciepłą, wspaniałą i życzliwą osobą. Wiele nas łączyło. Wspierała mnie również podczas kampanii wyborczej. Chciała zrobić tak wiele dobrego dla naszego regionu. Wciąż nie mogę uwierzyć, że nie ma jej wśród nas - mówiła Wojciechowska. 

 

ZOBACZ: Trzaskowski: politycy powinni mieć odwagę, by wam to powiedzieć

 

W późniejszej rozmowie z PAP Wojciechowska przekazała, że przyjmie mandat poselski. - Śmierć Anna Wasilewskiej jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia. Przyjmę po niej mandat, bo po to stratowałam w wyborach, by brać udział w życiu politycznym. Robię to dla naszego regionu i naszych wyborców. To mój obowiązek - podkreśliła.

 

Anna Wojciechowska urodziła się w 1960 roku w Suwałkach, jest ekonomistką, ukończyła studia na kierunku finanse i bankowość. Pracuje w starostwie powiatowym w Ełku. Jest specjalistką ds. pozyskiwania funduszy unijnych jako certyfikowany doradca. Wcześniej pracowała w ratuszu oraz urzędzie gminy w Ełku, a wcześniej w ełckim Parku Naukowo-Technologicznym. W wyborach samorządowych w 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o stanowisko prezydenta Ełku. Zdobyła jednak mandat radnej rady miasta Ełk, zasiada w klubie Koalicja Obywatelska-Lewica. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat europosła.

 

Budka: niezwykle pracowita i skromna 

 

Zmarła Anna Wasilewska urodziła się w 1958 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie). Ukończyła studia z zakresu technologii żywności na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, a także studium z zakresu pedagogiki specjalnej w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie.

 

W latach 2007-2008 pełniła urząd wiceprezydenta Olsztyna, następnie w latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego zanim dostała się do Sejmu. 

 

ZOBACZ: Budka: zamiast posypać głowę popiołem, premier atakuje opozycję

 

W parlamencie zajmowała się m.in. sprawami edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. O śmierci swej partyjnej koleżanki poinformował m.in. na Twitterze szef Platformy. "Wielka strata... Odeszła od nas Ania Wasilewska - samorządowiec, posłanka, niezwykle pracowita i skromna osoba. Aniu, to był zaszczyt z Tobą pracować...Do zobaczenia..." - napisał Borys Budka.

 

hlk/bas/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie