Zaszła w ciążę będąc w ciąży. Niezwykła anomalia w Wielkiej Brytanii

Świat
Zaszła w ciążę będąc w ciąży. Niezwykła anomalia w Wielkiej Brytanii
pixabay/Free-Photos/zdj. ilustracyjne
Naukowcy określają taką sytuację mianem superfetacji. Zjawisko to występuje w przyrodzie wśród niektórych gatunków zwierząt - m.in u kręgowców, ryb i niezwykle rzadko u części ssaków tj. gryzonie, owce, konie i torbacze.

Do niezwykłej anomalii medycznej doszło w Wielkiej Brytanii. Spodziewająca się dziecka 39-letnia kobieta w trakcie ciąży zaszła w kolejną i ostatecznie urodziła bliźnięta, które zostały poczęte w różnym czasie. To jeden z 14 udokumentowanych u ludzi przypadków superfetacji w historii.

- Rozmawiałam z lekarką po badaniu USG na temat mojego poprzedniego badania. Pomyślałam, że stało się coś strasznego, ponieważ nic nie mówiła - opowiadała "Independent" Rebbeca Roberts o momencie, w którym dowiedziała się, że będzie mamą niezwykłych bliźniąt. Była wówczas w 12 tygodniu ciąży. - Potem spojrzała na mnie i zapytała: "Czy wiesz, że spodziewasz się bliźniaków?" - dodała.

 

ZOBACZ: Pięcioraczki z Gniezna opuściły szpital. Wszystkie spędzą Wielkanoc w domu

 

Zarówno kobieta, jak i jej 43-letni partner Rhys Weaver nie mogli uwierzyć w niezwykłą sytuację. - Nie uwierzył mi, dopóki nie spojrzał na zdjęcia. Wtedy nie powiedział nic. Zobaczył na zdjęciu pierwsze i drugie dziecko, i był tak samo zszokowany jak ja. Powaliło nas oboje - powiedziała Roberts.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rare Special Twins (@roberts.supertwins)

 

Poród odbył się 17 września, zastosowano cesarskie cięcie. Pierwszy na świat przyszedł chłopiec, któremu nadano imię Noah, a dwie minuty później urodziła się dziewczynka - Rosalie, która była bardzo mała, więc musiała pozostać w szpitalu. Była w nim przez 95 dni, zanim lekarze uznali, że jest wystarczająco rozwinięta, aby wypisać ją do domu.

 

Skąd niezwykłe zjawisko?

 

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, organizm przeprowadza procesy biologiczne, które mają zapobiec kolejnemu zapłodnieniu. Uwalnia hormony zatrzymujące owulację oraz tworzy "czop śluzowy", który uniemożliwia plemnikom przechodzenie przez szyjkę macicy i implantację zarodka.

 

ZOBACZ: Niezwykły poród w Polsce. To zdarzyło się dopiero po raz drugi

 

Ale w niezwykle rzadkich przypadkach ciężarna kobieta może nadal owulować i zostać zapłodniona. Może zdarzyć się to np. wtedy, kiedy któryś z wyżej wymienionych procesów nie zostanie uruchomiony lub będzie przebiegał nieprawidłowo.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rare Special Twins (@roberts.supertwins)

 

Naukowcy określają taką sytuację mianem superfetacji. Zjawisko to występuje w przyrodzie wśród niektórych gatunków zwierząt - m.in u kręgowców, ryb i niezwykle rzadko u części ssaków, np. gryzoni, owiec, koni i torbaczy.

 

Superfetację u ludzi odnotowano zaledwie w kilkunastu przypadkach. Część lekarzy sądzi, że może ona wystąpić u osób, u których nie zaniechano kuracji hormonalnej wywołującej jajeczkowanie.

rsr/prz "The Independent"/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie