Dzielny ojciec odebrał poród w domu. Pomogły mu klamerki do bielizny

Polska
Dzielny ojciec odebrał poród w domu. Pomogły mu klamerki do bielizny
Polsat News
Dzielny ojciec odebrał poród w domu

Zamiast szpitala - dom, a zamiast położnej - dzielny tata. W takiej roli mieszkańca Żar obsadziło samo życie. To on powitał małego Franka na świecie. Poród odbył się w domu, bo na jazdę do szpitala z rodzącą własnie żoną było za późno, a w pobliżu byli tylko... strażacy i ratownik medyczny.

Mały Franek jest zdrowy i bezpieczny. Po krótkim pobycie w szpitalu wraz z mamą może nabierać sił po nietypowym przywitaniu świata. Wszystko zaczęło się wieczorem od wezwania strażaków do wypadku. Samochód osobowy zderzył się z szynobusem.

 

- Okazało się, że ta kolizja nie była poważna, nie było osób poszkodowanych, a śmigłowiec został zawrócony - relacjonował st. kpt. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim

 

ZOBACZ: Niezwykły poród w Polsce. To zdarzyło się dopiero po raz drugi

 

W trakcie powrotu do bazy, strażacy otrzymują kolejne zgłoszenie - tym razem do rodzącej.

 

- Razem z naszymi ratownikami na miejsce dojechał zespół pogotowia ratunkowego. Poród przyjął strażak wraz z ratownikiem medycznym. Urodził się chłopczyk  - tłumaczył st. kpt. Dariusz Szymura

 

Dzielny tata

 

Mama Franka nagle zaczęła rodzić i na podróż do szpitala było za późno. Sytuacji stawił czoła dzielny tata, który odebrał poród w domu. Użył ręczników, nożyczek i klamerek do bielizny.

 

- Byłem już przy dwóch wcześniejszych porodach, więc podszedłem do tego "fachowo" - powiedział Przemysław Nowak, tata noworodka.

 

- Sama bym sobie na pewno nie poradziła. To wszystko dzięki niemu - przyznała wzruszona Karolina Grygonis, mama Franciszka.

 

ZOBACZ: Poród domowy w czasie pandemii. "Kobiety boją się rodzić w szpitalach"

 

Wideo: Dzielny ojciec odebrał poród w domu

  

Potem była już szybka podróż do szpitala.

 

- My jako zespół medyczny, po upewnieniu się, że zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze przystąpiliśmy do czynności, które miały zapewnić im komfortowy i bezpieczny transport do szpitala - powiedział Tomasz Słotwiński, ratownik medyczny 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

 

Franciszek waży trzy kilogramy. Mierzy 51 centymetrów. Dostał "dziesiątkę" w skali Apgar, czyli maksymalną liczbę punktów. Rodzice wybrali dla syna także drugie imię: Przemysław - po tacie.

dsk/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie