Troje pacjentów szpitala tymczasowego zakażonych bakterią New Delhi. Jedna osoba zmarła

Polska
Troje pacjentów szpitala tymczasowego zakażonych bakterią New Delhi. Jedna osoba zmarła
PAP/Aleksander Koźmiński; Zdj. ilustracyjne
Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi

Przyjęcia do szpitala tymczasowego w Ciechocinku są nadal wstrzymane. Badania potwierdziły u trójki pacjentów chorych na COVID-19 również zakażenie bakterią New Delhi. Zmarła starsza kobieta, o której zakażeniu informowała we wtorek. Główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg COVID-19.

PAP informowała dwa dni temu, że u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi.

 

ZOBACZ: "Superbakteria" w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

 

Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych do tej placówki. Konieczne było przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

 

- Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu, jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg COVID-19 – poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

"Niejednoznaczny wynik testów"

Dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto superbakterię, nie ma objawów zakażenia. Są po prostu jej nosicielami.

 

- Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego – dodał rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

 

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy pacjenci z COVID-19, zakażeni bakterią New Delhi, zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest ich przetransportowanie do innych szpitali.

 

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

 

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r. 

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie