"Superbakteria" w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

Polska
"Superbakteria" w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia pacjentów
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Szpital tymczasowy w Ciechocinku został uruchomiony 29 marca.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjęcia pacjentów po wykryciu w organizmie jednego z chorych na COVID-19 także bakterii New Delhi. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie epidemiologiczne.

- U jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi. Ona jest odporna na antybiotyki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego – powiedział rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

 

ZOBACZ: Ranking najbrudniejszych polskich miast. Niebezpieczne bakterie w publicznie dostępnych miejscach

 

Wskazał, że postępowanie prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej. W związku z zaistniałą sytuacją wstrzymano przyjęcia kolejnych pacjentów do szpitala tymczasowego.

 

Z uzyskanych informacji wynika, że wszyscy obecnie hospitalizowani w Ciechocinku zostaną przebadani w kierunku możliwego zakażenia bakterią New Delhi.

 

"Radzi sobie" w warunkach szpitalnych

 

Nie są jeszcze podawane informacje odnośnie pacjenta hospitalizowanego w tej placówce, u którego wykryto bakterię. New Delhi nazywane jest potocznie "superbakterią" – z uwagi na jej odporności na antybiotykoterapię.

 

ZOBACZ: Brak tlenu w szpitalu tymczasowym. Wyciągnięto pierwsze konsekwencje

 

- W sytuacji szpitala tymczasowego zadziałano jak najbardziej prawidłowo. Nie można dopuścić do tego, aby kolejne osoby zakaziły się tą bakterią, gdyż jest ona bardzo groźna dla zdrowia – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

 

Dodał, że bakteria ta niestety dość dobrze potrafi "radzić sobie" w warunkach szpitalnych.

 

Oporna na działanie antybiotyków

 

- Ta bakteria często atakuje osoby naprawdę ciężko chore. Może wywoływać groźne dla życia zapalenia płuc, ale też innych układów, m.in. moczowego czy pokarmowego. Zdarza się także, że doprowadza do sepsy. Czasami działają na nią antybiotyki wyższej generacji, ale rzeczywiście na większość jest ona mocno odporna – wskazał dr Sutkowski.

 

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

 

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie