"Krótki, zaostrzony lockdown" w Niemczech? Tego chce Angela Merkel

Świat
"Krótki, zaostrzony lockdown" w Niemczech? Tego chce Angela Merkel
pixabay/JonasSchmidt1989
Angela Merkel popiera apele o wprowadzenie zaostrzonego lockdownu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera pojawiające się coraz częściej apele o wprowadzenie zaostrzonego lockdownu w celu zmniejszenia liczby zakażeń koronowirusem i wzywa kraje związkowe do jednolitego podejścia w tej kwestii - poinformowała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu Ulrike Demmer.

- Każde wezwanie do krótkiego, jednolitego lockdownu jest słuszne - powiedziała Demmer w odpowiedzi na pytanie o stanowisko kanclerz. - Ważne byłoby również wspólne podejście ogólnokrajowe - kontynuowała.

 

ZOBACZ: Niemcy. Zaszczepieni będą zwolnieni z obostrzeń? Zapowiedź ministra

 

- W tej chwili różnorodność przepisów, które zostały przyjęte, nie przyczynia się do bezpieczeństwa i akceptacji - stwierdziła.

 

Niewiarygodne dane

 

Dane dotyczące infekcji nie są wiarygodne ze względu na święta wielkanocne, rośnie jednak liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

 

ZOBACZ: Niemcy: tysiące koronasceptyków w Stuttgarcie. Protestowali przeciwko obostrzeniom

 

- Potrzebujemy stabilnej zachorowalności poniżej 100 - powiedziała Demmer, odnosząc się do liczby przypadków w ciągu siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców.

 

Dla wczesnych konsultacji premierów krajów związkowych z kanclerz, co sugerował lider CDU Armin Laschet, nie ma obecnie, jej zdaniem, dostatecznego poparcia. Kolejne konsultacje kanclerz z szefami krajów związkowych zaplanowane są na poniedziałek.

 

"Decydujące jest to, żeby tak się stało"

 

Również minister zdrowia Jens Spahn wezwał rząd federalny i wszystkie kraje związkowe do podjęcia jednolitych działań przeciwko pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Otwarte restauracje, kina i siłownie. Niemiecki land kończy lockdown

 

Nie jest ważne, w jaki sposób zostanie to osiągnięte, "decydujące jest to, żeby tak się stało" - mówił polityk w telewizji ARD.

 

Rząd federalny i rządy krajów związkowych różnią się w kwestii środków, jakie należy podejmować w walce z pandemią koronawirusa. Kanclerz Merkel opowiada się za surowszymi ograniczeniami, szefowie niektórych landów nie są do tego przekonani

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie