Kilkudniowa dziewczynka w "Oknie Życia". Nowe informacje ws. dziecka

Polska
Kilkudniowa dziewczynka w "Oknie Życia". Nowe informacje ws. dziecka
Polsat News
- Przywiezione do szpitala dziecko jest w stanie dobrym - powiedział we wtorek rzecznik szpitala. Wyjaśnił, że maluch może pozostać w szpitalu na obserwacji do dwóch tygodni "w celu wykluczenia patologii i przeprowadzenia prób karmienia".

Kilkudniowa dziewczynka pozostawiona w Oknie Życia jest zdrowa; waży 3,8 kg - poinformował we wtorek na konferencji prasowej rzecznik ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

W poniedziałek wielkanocny w Oknie Życia przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. znaleziono noworodka.

 

Stan dziecka

 

Pozostawione dziecko to dziewczynka, która - zdaniem ostrowskich lekarzy – może mieć najwyżej 5 dni.

 

ZOBACZ: "Legalna Aborcja Bez Kompromisów". Lewica zbiera podpisy pod projektem ustawy

 

- Przywiezione do szpitala dziecko jest w stanie dobrym - powiedział we wtorek Stangret. Wyjaśnił, że maluch może pozostać w szpitalu na obserwacji do dwóch tygodni "w celu wykluczenia patologii i przeprowadzenia prób karmienia".

 

- Potem los dziecka będzie uzależniony od wszczętych procedur prawnych – poinformował.

 

Policja szuka matki

 

Siostry o pozostawionym dziecku poinformowały policję i ośrodek adopcyjny, który natychmiast zawiadamia sąd. Tam wpływają dwa wnioski - o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Na tej podstawie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego, dzięki czemu dziewczynka - po wyjściu ze szpitala – będzie miała zapewnioną opiekę.

 

ZOBACZ: Matka wskoczyła do 17-metrowej studni. Chciała uratować dziecko

 

Z kolei policja wdraża czynności wyjaśniające w celu odnalezienia matki, by sprawdzić, czy nie zagraża jej niebezpieczeństwo, czy dziecko nie zostało porwane lub odebrane siłą.

 

- W takich sytuacjach wobec matki dziecka nie jest prowadzone żadne postępowanie – powiedziała rzeczniczka prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

 

Czym jest Okno Życia?

 

Okno Życia przy ostrowskim Ośrodku Sióstr Elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. 3 lutego 2017 r. po raz pierwszy trafił do niego chłopiec, któremu siostry dały imię Błażej ze względu na patrona tego dnia.

 

ZOBACZ: Martwy noworodek w Szczecinie. Matka przyznała się do zabójstwa

 

Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na poduszce na ulicy.

 

Okna Życia to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne.

 

Co dzieje się z dzieckiem?

 

Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego.

 

Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna.

 

Zgodnie z prawem, matka w ciągu 3 miesięcy może wrócić po dziecko i je odebrać bez konsekwencji prawnych.

 

Kiedy powstały Okna Życia?

 

Ostrowskie Okno Życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w 2009 roku w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek. Do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci. Kolejne powstało w 2015 roku w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.

 

Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powstało z inicjatywy metropolity krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

 

Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39, założonym wiele lat wcześniej przez kardynała Karola Wojtyłę.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie