Protest w pobliżu kolonii karnej. Dziennikarze CNN i lekarka Nawalnego zatrzymani

Świat
Protest w pobliżu kolonii karnej. Dziennikarze CNN i lekarka Nawalnego zatrzymani
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Policjanci zatrzymali Anastazję Wasiljewę, szefową "Sojuszu Lekarzy".

Lekarka Aleksieja Nawalnego Anastazja Wasiljewa została zatrzymana we wtorek w pobliżu kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie rosyjski opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności. Kierowany przez Wasiljewą związek zawodowy lekarzy zorganizował protest koło kolonii karnej. Zatrzymani zostali również dziennikarze CNN i Biełsat oraz dwie osoby związane ze sztabem Nawalnego.

Uczestnicy protestu domagają się umożliwienia udzielenia pomocy medycznej Nawalnemu, który w kolonii karnej ma problemy ze zdrowiem.

 

ZOBACZ: Wideo z kolonii karnej, w której przetrzymywany jest Nawalny. "Bezczelny symulant"

 

Oprócz Wasiljewej zatrzymani zostali także inni aktywiści kierowanego przez nią Sojuszu Lekarzy - związku zawodowego medyków. Zatrzymani zostali również dziennikarze telewizji CNN i Biełsat oraz dwie osoby związane ze sztabem Nawalnego.

 

"Naruszali porządek publiczny"

 

Pod kolonią karną zgromadziło się we wtorek kilkadziesiąt osób, z których ponad połowę stanowili dziennikarze. Policja zażądała, by zgromadzeni rozeszli się.

 

ZOBACZ: Nawalny z kaszlem i gorączką w szpitalu. "Gruźlica u więźniów"

 

Struktury MSW w obwodzie włodzimierskim oświadczyły, że zatrzymano dziewięć osób, które "naruszały porządek publiczny".

 

Sojusz Lekarzy, organizacja współpracująca z Nawalnym, uznana została przez władze rosyjskie za tzw. organizację pozarządową pełniącą funkcję zagranicznego agenta.

 

Problemy zdrowotne Nawalnego

 

Nawalny skarży się od dłuższego czasu na problemy ze zdrowiem - ból kręgosłupa i prawej nogi, a także na pozbawianie go snu.

 

W nocy jest budzony przez funkcjonariusza służb więziennych, który co godzinę sprawdza, czy Nawalny, uznany za "więźnia skłonnego do ucieczki" jest na miejscu.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie