Kilkudniowa dziewczynka zostawiona w "oknie życia"

Polska
Kilkudniowa dziewczynka zostawiona w "oknie życia"
pixabay/esudroff
Kilkudniowa dziewczynka zostawiona w oknie życia

W poniedziałek wielkanocny w "oknie życia" przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. znaleziono noworodka – potwierdziła rzeczniczka prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

Jak dowiedziała się PAP pozostawione dziecko to kilkudniowa dziewczynka.

 

- Dziecko było przywiezione do szpitala w stanie dobrym – powiedział rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

 

ZOBACZ: Kutno. Kilkudniowy chłopiec znaleziony w oknie życia

Matka może wrócić po dziecko

"Okno życia" przy ostrowskim ośrodku sióstr elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. W 2017 r. po raz pierwszy trafił do niego chłopiec tuż po urodzeniu, któremu siostry dały imię Błażej.

 

Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na ulicy.

 

"Okna życia" to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna.

 

Zgodnie z prawem, matka w ciągu 3 miesięcy może wrócić po dziecko i je odebrać bez konsekwencji prawnych.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie