Kair przestanie być stolicą Egiptu. "To narodziny nowego państwa"

Świat
Kair przestanie być stolicą Egiptu. "To narodziny nowego państwa"
Reuters
Nowa stolica Egiptu powstaje na pustyni, w odległości 45 km na wschód od Nilu.

Plany egipskich władz zakładają, że pod koniec roku 2021 Kair przestanie być stolicą Egiptu. Urzędnicy poinformowali, że miasto, obecnie znane jako "Nowa Stolica Administracyjna" (NAC) - budowane na pustyni w odległości 45 km na wschód od Nilu - swą funkcję prawdopodobnie zacznie pełnić w grudniu.

Plan zbudowania "Nowej Stolicy Administracyjnej" zatwierdzono w 2015 roku.

 

ZOBACZ: Egipt: odkryto prawdopodobnie najstarszy na świecie browar

 

Tłumaczono wówczas, że stworzenie nowego miasta, które będzie siedzibą rządu i władz oraz pomieści ponad 6 milionów mieszkańców, jest niezbędne, aby odciążyć przeludniony, 20-milionowy Kair, który stale się rozrasta w sposób chaotyczny i niekontrolowany.

 

 

Koszt budowy

 

Koszt budowy oszacowano na 58 miliardów dolarów. Plan podzielono na trzy fazy. W pierwszej założono budowę urzędów i biznesowej części miasta. - Stopień ukończenia pierwszego etapu przekroczył 60 proc. we wszystkich projektach - powiedział Khaled el-Husseiny, rzecznik "Nowej Stolicy Administracyjnej", który poinformował, że urzędnicy zaczną wprowadzać się do miasta w lipcu.

 

ZOBACZ: Egipt. Zatrzymano kobietę za pieczenie "nieprzyzwoitych" ciastek

 

Będą się tam mieściły wszystkie zagraniczne ambasady, placówki dyplomatyczne oraz instytucje rządowe, a także uczelnie i obiekty rekreacyjne. Stolica zostanie podzielona na 21 dystryktów mieszkalnych i 25 dystryktów "tematycznych".

 

 

Miasto ma odzwierciedlać zarówno obecną kulturę Egiptu, jak i nawiązywać do jego starożytnej przeszłości. Dlatego m.in. "aleja ministerstw przypomina architekturę świątyń faraonów i sąsiaduje z wzniesionym kompleksem islamskim, dwoma kopułowymi budynkami parlamentu i rozległym kompleksem prezydenckim" - informuje "Middle East Online".

 

Nowoczesne rozwiązania

 

W "Nowej Stolicy Administracyjnej" nie zabraknie nowoczesnych rozwiązań: powstaną centra kontroli informatycznej, które będą monitorować elektronicznie infrastrukturę i bezpieczeństwo, mieszkańców wozić będą autobusy wahadłowe i linie elektrycznej kolejki jednoszynowej, a wszędzie będzie można dokonywać płatności bezgotówkowych.

 

 

Postawiono także na ekologię. Na obszarze miasta będzie rozciągał się 10-kilometrowy park, który będzie prowadził do olbrzymiego meczetu, na każdego mieszkańca ma przypadać 15 metrów kwadratowych zieleni, a dachy budynków zostaną pokryte panelami słonecznymi. Nad wszystkim górować będzie wysoka na 385 metrów wieża centralna.

 

Urzędnicy przekonują, że miasto zostanie oficjalnie otwarte w grudniu 2021 roku. - Nowa stolica to narodziny nowego państwa - powiedział prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi.

rsr/ Reuters, "Middle East Online"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie