W delcie Nilu archeolodzy odkryli wioskę sprzed czasów faraonów

Technologie
W delcie Nilu archeolodzy odkryli wioskę sprzed czasów faraonów
Facebook / Ministry of Antiquities

Wioska ma liczyć o ok. 2500 lat więcej niż piramidy zbudowane w Gizie, czyli istniała 5000 lat p.n.e. Odkrycia dokonała wspólnie egipsko-francuska misja archeologiczna kierowana przez Fryderyka Gio. Pozostałości wioski sięgają czasów neolitu. Badacze mają nadzieję, że dzięki temu odkryciu dowiedzą się, jak powstał skomplikowany system nawadniania terenów wzdłuż Nilu.

Osadę odkryto w Tell el-Samara około 140 km na północ od Kairu - poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności. Neolityczna wioska jest jedną z najstarszych znalezionych dotychczas osad w Delcie Nilu - podkreśla resort.

 

Szef zespołu archeologów Frederic Gio poinformował, że odkryto magazyny pełne kości zwierząt, garnków i kamiennych narzędzi. Wioska miała być zamieszkana ok. 5000 lat p.n.e.

 

- Przebadanie materiału biologicznego pozwoli nam lepiej poznać życie pierwszych społeczności, które zasiedlały te tereny, jak również prapoczątki rolnictwa i hodowli w Egipcie - powiedziała Nadia Khedr z ministerstwa starożytności.

 

Archeolodzy mają nadzieję, że - poznając tajniki neolitycznego rolnictwa - dowiedzą się też więcej o skoku technologicznym, który doprowadził do powstania skomplikowanego systemu nawadniania wzdłuż Nilu - podkreśla "The Independent".

 

Dziennik zauważa, że Egipt w ostatnim czasie chętnie informuje o nowych odkryciach archeologicznych, aby ożywić branżę turystyczną. Rewolucja z 2011 roku odbiła się negatywnie na sytuacji gospodarczej kraju.

 

polsatnews.pl, Reuters, Independent

 

 

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie