Birma: przeciwnicy junty wojskowej wyszli na ulice z pisankami

Świat
Birma: przeciwnicy junty wojskowej wyszli na ulice z pisankami
AP
Demonstranci trzymali w dłoniach pisanki

Tysiące przeciwników junty wojskowej w Birmie wyszły w niedzielę na ulice miast, żeby opowiedzieć się przeciw zamachowi stanu z 1 lutego. W związku ze Świętami Wielkanocnymi demonstranci trzymali w dłoniach pisanki z hasłami protestu.

W Rangunie protestujący nieśli jajka z napisami "Wiosenna rewolucja", "Musimy wygrać" i "Wynoś się, MAH (Min Aung Hlaing, przywódca junty - red.)".

 

ZOBACZ: Tysiące aresztowanych, setki zabitych. Birmański reżim rozprawia się z opozycją

 

W Mandalaju, drugim co do wielkości mieście kraju, protestowało kilka tysięcy ludzi, zanim rozproszyli ich policjanci i żołnierze. Protestujący zgromadzili się również w kilku innych miastach.

 

WIDEO: Birma: przeciwnicy junty wojskowej wyszli na ulice z pisankami

  

"Wielkanoc dotyczy przyszłości"

Zdjęcia kolorowych jajek z hasłami i symbolami nawiązującymi do protestów publikowano także w serwisach społecznościowych.

 

"Wielkanoc dotyczy przyszłości, a mieszkańcy Birmy mają przed sobą wspaniałą przyszłość w demokracji federalnej" - powiedział w oświadczeniu dr Sasa, wysłannik do Organizacji Narodów Zjednoczonych grupy CRPH założonej przez obalonych przez juntę deputowanych.

 

ZOBACZ: Birma. Polski dziennikarz uwolniony. MSZ dziękuje niemieckiej ambasadzie za wsparcie

 

Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) poinformował, że do soboty liczba zabitych cywilów od czasu zamachu stanu wzrosła do 557.

Coraz trudniej przekazać zdjęcia

Według lokalnych mediów w niedzielę siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do tłumu protestujących w mieście Pyinmana, zabijając co najmniej jedną osobę.

 

ZOBACZ: Birma. Wojskowa junta wprowadziła niemal całkowitą blokadę internetu

 

Agencja AP podała, że dostęp do internetu w Birmie jest poważnie ograniczony, dlatego mieszkańcom coraz trudniej jest przekazywać światu zdjęcia przedstawiające ich losy.

 

Od piątku w kraju działa tylko internet światłowodowy, ale ze znacznie ograniczoną prędkością. Dostęp do internetu mobilnego w niedzielę pozostawał zablokowany.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie