Tysiące aresztowanych, setki zabitych. Birmański reżim rozprawia się z opozycją

Świat
Tysiące aresztowanych, setki zabitych. Birmański reżim rozprawia się z opozycją
PAP/EPA/STRINGER
Na zdjęciu pogrzeb 18-latka, który został zastrzelony podczas demonstracji.

Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa w Birmie, które od czasu zamachu stanu z 1 lutego rozprawiają się z wszelką opozycją wobec nowego reżimu wojskowego – poinformował Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP).

Według organizacji humanitarnej Save the Children liczba zabitych dzieci i nastolatków w Birmie podwoiła się w ciągu ostatnich 12 dni. "Szczególnie przerażające jest to, że wiele z nich zostało zabitych w swoich domach, gdzie powinny być bezpieczne" – oceniła organizacja.

 

ZOBACZ: Birma. Policjanci strzelają do demonstrantów, ponad 80 ofiar

 

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa: ponad 2700 osób zostało aresztowanych, a wiele z nich, przetrzymywanych w odosobnieniu bez kontaktu z rodziną i opieki prawnej, uznaje się za zaginione – informuje agencja AFP.

 

W Rangunie, największym birmańskim mieście i gospodarczej stolicy kraju, mieszkańcy złożyli kwiaty na przystankach autobusowych i w innych miejscach publicznych, aby uczcić pamięć "męczenników".

 

Świat krytykuje

 

Rozlew krwi w Birmie w ciągu ostatnich kilku dni spotkał się po raz kolejny z ostrą krytyką na świecie. Po dwóch dniach trudnych negocjacji Rada Bezpieczeństwa ONZ "wyraziła jednomyślnie głębokie zaniepokojenie szybko pogarszającą się sytuacją" i "zdecydowanie potępiła" przemoc w Birmie.

 

ZOBACZ: 140 ofiar w Birmie. "Dzień wstydu sił zbrojnych"

 

Kilku członków Rady, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, domagało się mocniejszego tekstu, który przewidywałby "dalsze kroki" w przypadku pogorszenia się sytuacji, co jest – jak pisze AFP - niejasnym odniesieniem do możliwości zastosowania sankcji międzynarodowych. Jednak Chiny, tradycyjny sojusznik władz wojskowych w Birmie, kategorycznie sprzeciwiają się jakimkolwiek środkom przymusu, podobnie jak Rosja, która chce nawet pogłębić współpracę wojskową z reżimem w Naypyidaw.

 

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły już sankcje na konglomeraty kontrolowane przez generałów w Birmie, ale ci – jak pisze AFP - mimo to kontynuują krwawy odwet na obywatelach, kontestujących wojskowy pucz.

 

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oskarżona

 

Pozbawiona władzy Aung San Suu Kyi jest przetrzymywana w odosobnieniu od 1 lutego, ale według jej prawników jest "w dobrym stanie zdrowia".

 

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. jest oskarżona o korupcję i złamanie ustawy o tajemnicy państwowej z czasów kolonialnych.

 

Jest ona również oskarżona o kilka innych przestępstw. Jeśli zostanie skazana, grozi jej wiele lat więzienia i zakaz udziału w życiu politycznym.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie