Merkel: mamy nową pandemię

Świat
Merkel: mamy nową pandemię
PAP/EPA/NDR / Wolfgang Borrs HANDOUT
"Niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji" - powiedziała kanclerz.

Kanclerz Angela Merkel jest niezadowolona z tego, jak kraje związkowe wdrażają tzw. hamulec bezpieczeństwa. - Niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji - powiedziała w niedzielę wieczorem w telewizji ARD . - W zasadzie mamy nową pandemię - stwierdziła kanclerz.

Nowy wirus jest bardziej agresywny, zaraźliwy i śmiertelny.

 

Kanclerz Angela Merkel uważa, że kraje związkowe są zobowiązane do skutecznego i szybkiego wdrażania wspólnych rezolucji, dotyczących ograniczeń w pandemii. "Musimy przełamać trzecią falę", powiedziała w programie Anne Will.

 

ZOBACZ: Niemcy: sytuacja pandemiczna coraz gorsza. "Liczby dosłownie pędzą w górę"

 

Odnosząc się do niepowodzenia niektórych landów w rygorystycznym wdrażaniu tzw. hamulca bezpieczeństwa (przywrócenia obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia - red.), powiedziała: "istnieje kilka krajów związkowych, które mają bardzo szeroką interpretację (przepisów) i to nie napełnia mnie radością". Powyżej liczby zachorowań przekraczającej 100 nie ma dowolności w podejmowaniu decyzji, podkreśliła Merkel.

 

Jako kluczowe środki przeciwko pandemii wymieniła ograniczenia dotyczące wyjść i kontaktów, więcej pracy w domu oraz kompleksową strategię testowania - bezpośrednio w szkołach i przedsiębiorstwach.

 

"Trzeba to przemyśleć"

 

Merkel nie uważa obecnie za konieczne zorganizowanie spotkania z przywódcami krajów związkowych w sprawie pandemii, o co wnioskował m.in. premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann. Następny szczyt rządowy zaplanowano na 12 kwietnia.

 

ZOBACZ: "To może być 100 tys. dziennie". Niemcy spodziewają się drastycznego wzrostu zakażeń

 

- Rząd federalny i kraje związkowe potrzebują siebie nawzajem - powiedziała Merkel. - Nie możemy o niczym decydować bez siebie, ale sposoby na to trzeba jeszcze raz przemyśleć - dodała. Kraje przyjęły nowe środki walki z pandemią i teraz należy sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem.

 

Merkel uchyliła w środę kontrowersyjne rozporządzenie z poprzedniego szczytu rządu federalnego i rządów krajów związkowych o dodatkowych dniach odpoczynku w Wielkanoc i przeprosiła wszystkich obywateli.

prz/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie