Tajwan. Koparka stoczyła się na pociąg. Nakaz aresztowania dla kierownika budowy

Świat
Tajwan. Koparka stoczyła się na pociąg. Nakaz aresztowania dla kierownika budowy
PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Straż pożarna oświadczyła, że nadal trwa akcja ratunkowa, a liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

Tajwańscy prokuratorzy wystąpili w sobotę o nakaz aresztowania kierownika budowy, skąd pochodziła maszyna do robót ziemnych, która spowodowała w piątek tragiczny w skutkach wypadek kolejowy. Zginęło w nim co najmniej 50 osób. Rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Lin Jinn-tsun z ministerstwa sprawiedliwości Tajwanu powiedział dziennikarzom, że prokuratorzy wystąpili do sądu o aresztowanie kierownika budowy pod zarzutem spowodowania śmierci poprzez zaniedbanie i sfałszowanie dokumentów.

 

- Prokuratorzy z pewnością zintensyfikują dochodzenie, aby zrozumieć tę katastrofę i spróbują dotrzeć do innych podejrzanych, zaangażowanych w ten wypadek - powiedział Lin.

 

ZOBACZ: Egipt 32 zabitych i 66 rannych w zderzeniu dwóch pociągów

 

Straż pożarna oświadczyła, że nadal trwa akcja ratunkowa, a liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć. W szpitalu pozostaje czterdzieści osób spośród 178, które odniosły rany w tej katastrofie.

Źle zaparkowana koparka

Przyczyną katastrofy było stoczenie się źle zaparkowanej maszyny do robót ziemnych, która uderzyła w pociąg i doprowadziła do tego, że skład wjechał w ścianę tunelu. Kierowcy maszyny nie było w środku, gdy doszło do wypadku, najprawdopodobniej nie zaciągnął on hamulca w pojeździe.

 

ZOBACZ: Chiny. Superszybkie pociągi zderzono podczas eksperymentu [WIDEO]

 

Do wypadku doszło w czasie długiego weekendu z okazji święta Qinming, w trakcie którego Tajwańczycy udają się na groby swoich bliskich. W tym okresie wielu Tajwańczyków podróżuje i odwiedza swoje rodziny.

 

Jest to największa od 40 lat katastrofa kolejowa na Tajwanie; w okresie tym doszło do 10 takich wypadków, przy czym w ostatnim w 2018 roku zginęło 18 osób

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie