"Białe święta" w Zakopanem. Zamieć śnieżna i drugi stopień zagrożenia lawinowego

Polska
"Białe święta" w Zakopanem. Zamieć śnieżna i drugi stopień zagrożenia lawinowego
PAP/Grzegorz Momot

W sobotę w południe w Zakopanem zaczął intensywnie padać śnieg. W Tatrach panuje zamieć śnieżna i obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięto również okolice Czarnego Stawu, a to dlatego, że obudziła się niedźwiedzica z młodymi i przyrodnicy chcą im zapewnić spokój.

Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do minus 7 st. Celsjusza. Według prognoz, opady śniegu pod Tatrami mają potrwać do niedzieli.

 

ZOBACZ: Przygotowania do weekendu w Zakopanem. "Przestrzegajmy reżimu sanitarnego"

 

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, na tatrzańskich szlakach pokrywa śnieżna jest zróżnicowana - miejscami śnieg jest twardy i zmrożony, gdzie indziej grząski i przepadający lub całkowicie wywiany. Na graniach występują nawisy śnieżne. Na Kasprowym Wierchu leży 40 cm śniegu.

 

W Tatrach panuje zamieć śnieżna PAP/Grzegorz Momot
W Tatrach panuje zamieć śnieżna

 

WIDEO: Na Kasprowym Wierchu leży 40 cm śniegu

  

Obudziły się niedźwiedzie. Zamknięto otoczenie Czarnego Stawu 

 

Choć w tatrach pada śnieg i są ujemne temperatury, to ze snu zimowego wybudziły się już niedźwiedzie. - Niedźwiedzica udała się na zimowy spoczynek w pobliżu szlaku turystycznego, w związku z czym w momencie, kiedy się obudziła, z gawry wyszły jednoroczne młode no i podjęliśmy decyzję żeby zamknąć całe otoczenie Czarnego Stawu - wyjaśniał Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Przyrodnicy chcą, by nowa rodzina miała spokój. - Małe niedźwiadki, to są roczne niedźwiadki, potrzebują spokoju, dlatego że nie są w stanie oddalić się z matką na większe odległości, są na początku aktywne wokół gawry, więc muszą mieć spokój, żeby mogły rosnąć, rozwijać się i stać się dużymi niedźwiedziami - tłumaczył Ziobrowski.

 

WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na świąteczne dni

  

 

dsk/grz//PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie