Dzień Świadomości Autyzmu. Czy szczepienia powodują autyzm i co wiemy na jego temat?

Polska
Dzień Świadomości Autyzmu. Czy szczepienia powodują autyzm i co wiemy na jego temat?
Pixabay
Polacy mają ogólną wiedzę na temat tego, czym jest autyzm oraz jakie cechy i zachowania wyróżniają osoby w spektrum

Choć prawie każdy Polak wie, czym jest autyzm, w naszym społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów na temat osób w spektrum. Największym mitem wciąż jest, że mogą go wywoływać szczepienia - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To dobra okazja, by poznać świat osób cierpiących na to zaburzenie oraz ich potrzeby.

Jak wynika z badań, które w styczniu zrealizował CBOS na zlecenie Fundacji JiM, 96 proc. ankietowanych deklaruje znajomość pojęcia autyzmu. Ta liczna w ciągu czterech lat wzrosła o 13 punktów procentowych.

 

Najczęściej Polacy mają ogólną wiedzę na temat tego, czym jest autyzm oraz jakie cechy i zachowania wyróżniają osoby w spektrum.

 

W porównaniu z wynikami badania z roku 2017, wzrósł także odsetek deklaracji kontaktu z osobą z autyzmem lub jej historią - wskazania wynoszą w sumie 59 proc. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja JiM AutyzmHELP (@jimfundacja)

 

Błędne wyobrażenia na temat osób z autyzmem

 

Jak zaznaczają autorzy badania, postrzeganie autyzmu u osób w spektrum nie jest jednak pozbawione błędów poznawczych. Powszechnej znajomości pojęcia "autyzm" wciąż towarzyszą mity i stereotypy.

 

- Największym mitem wciąż jest, że szczepienia mogą powodować autyzm. Badania naukowe dowodzą, że źródła autyzmu są neurorozwojowe i sięgają stanu prenatalnego dziecka. Częstość występowania autyzmu u dzieci szczepionych i nieszczepionych nie różni się statystycznie. Związek szczepień i autyzmu to mit. Należy z nim walczyć, zwłaszcza teraz w czasach pandemii - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

 

ZOBACZ: Chce zbudować dom dla dorosłych ze spektrum autyzmu. "System ich nie uwzględnił"

 

Wśród innych, równie popularnych stereotypów znalazły się:

 

1. Ponadprzeciętne, wybitne zdolności (63 proc. wskazań); Osoby autystyczne są takimi samymi ludźmi jak wszyscy. I tak jak wśród wszystkich ludzi zdarzają się wśród nich osoby o wybitnych uzdolnieniach. Nie jest to jednak cecha powszechna, ani charakteryzująca osoby w spektrum autyzmu.

 

2. Wszystkie osoby z autyzmem mają problemy z rozpoznaniem emocji (86 proc. wskazań); Osoby z autyzmem uczą się rozpoznawać emocje. Potrafią otwierać się na innych, wchodzić w relacje i zawierać przyjaźnie.

 

3. Ograniczone obszary zainteresowań (78 proc. wskazań); Osoby w spektrum mogą mieć wiele zainteresowań i poświęcać im wiele uwagi.

 

Wcześnie rozpoczęta terapia szansą na lepsze życie

 

63 proc. badanych zadeklarowało, że będąc pracodawcą zdecydowaliby się na zatrudnienie w swojej firmie osoby w spektrum, jeżeli spełniałaby warunki formalne w zakresie wymaganych kompetencji. Jak podkreślają specjaliści, wcześnie rozpoczęta terapia i zwiększająca się świadomość oraz akceptacja autyzmu w społeczeństwie znacznie zwiększają możliwość samodzielnego życia.

emi/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie