Chce zbudować dom dla dorosłych ze spektrum autyzmu. "System ich nie uwzględnił"

Polska
Chce zbudować dom dla dorosłych ze spektrum autyzmu. "System ich nie uwzględnił"
Facebook/ Renata Szpilkowska Lorenc
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem "Odzyskać Więzi" w Płocku powstało 16 lat temu

- System nie do końca przewidział, co zrobić z dorosłymi dziećmi ze spektrum autyzmu, które nie nabyły umiejętności, by funkcjonować samodzielnie. Moim marzeniem jest założenie "farmy", na której powstanie dom dla dorosłych autystów, którzy nie są samodzielni i nigdy nie będą - mówi Renata Szpilkowska-Lorenc, szefowa Stowarzyszenia "Odzyskać Więzi".

Szacuje się, że w Polsce żyje 68 tysięcy dorosłych ze spektrum autyzmu. 63 proc. z nich mieszka na stałe z rodzicami. Nie są w stanie znaleźć samodzielnie pracy, domu czy partnera.

 

Dokument zrealizowany przez Kubę Goździewicza przedstawia codzienność podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem "Odzyskać Więzi" w Płocku. Powstało ono 16 lat temu. Tylko w 2020 roku z terapii skorzystała 120 dzieci i młodzieży, którzy wkrótce staną się dorośli.

 

"Zapadalność na autyzm dramatycznie wzrasta"

 

- Życie napisało mi scenariusz. Nie zaplanowałam tego - opowiada Szpilkowska-Lorenc. - Urodziłam syna, u którego w wieku około dwóch lat zdiagnozowano autyzm. (…) Obecnie ma 20 lat, mogę powiedzieć, że wyrósł z mojego stowarzyszenia, z terapii, które tu oferujemy. Potrzebuje zupełnie innego miejsca - wyjaśnia.

 

ZOBACZ: Niepełnosprawni wciąż poza rynkiem pracy. Nierówna walka ze stereotypami

 

Kobieta zaznacza, że "zapadalność na autyzm dramatycznie wzrasta".

 

- W tej chwili podaje się, że jest to stosunek 1:60 - na 60 zdrowych dzieci jedno zapadnie na autyzm. Jest taka hipoteza, że dziecko ma w sobie podatność, ale musi zajść czynnik zewnętrzny jako taki bodziec, wyzwalacz - tłumaczy.

 

 

"Farma" dla dorosłych autystów

 

Według niej dużym problemem jest los dorosłych dzieci ze spektrum autyzmu.

 

- System nie do końca przewidział, co zrobić z dorosłymi dziećmi, które nie nabyły umiejętności, by funkcjonować samodzielnie. Moim marzeniem jest założenie "farmy", na której powstanie dom dla dorosłych autystów, którzy nie są samodzielni i nigdy nie będą. Aby ich rodzice nie bali się odejść z tego świata, by mieli świadomość, że ich dzieci są zabezpieczone i nikt nie urąga ich godności - mówi Szpilkowska-Lorenc.

 

ZOBACZ: "Iść siku z dziewczyną? To przecież normalne". O związku z nieuleczalnie chorą

 

Wspomniane przez kobietę miejsce mogłoby powstać pod Płockiem, tuż przy Zalewie Wiślanym. - Wśród szumu drzew można zbudować dom dla dorosłych autystów, w którym będą godnie żyć. Jest tu 5 ha ziemi budowlanej - opowiada.

 

Jak zawsze, kluczową kwestią są fundusze. Stowarzyszenie liczy na pomoc darczyńców.

Aleksandra Cieślik/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie