Chcą zaszczepić całe miasto w 5 dni. "Trzeba pracować 24 godziny na dobę"

Świat
Chcą zaszczepić całe miasto w 5 dni. "Trzeba pracować 24 godziny na dobę"
PAP/EPA/Istvan Filep
Pandemia Covid-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy, ale sporadycznie pojawiają się niewielkie ogniska zakażeń.

Po wykryciu nowych zakażeń koronawirusem władze chińskiego miasta Ruili przy granicy z Birmą rozpoczęły w piątek kryzysową kampanię szczepień na Covid-19, w ramach której w ciągu pięciu dni zaszczepionych ma zostać większość z jego 300 tys. mieszkańców.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua kryzysowe szczepienia rozpoczęto w czterech przygranicznych powiatach w prowincji Junnan, w tym w Ruili, gdzie wykryto w ostatnich dniach kilkadziesiąt nowych infekcji.

 

ZOBACZ: 5 mln dawek dziennie. Chiny zwiększyły produkcję szczepionki na COVID-19

 

Zastrzyki mają dostać wszyscy, którzy spełniają kryteria do szczepienia.

 

"Proces nie może być przerwany"

 

Sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Ruili Gong Yunzun oświadczył, że w jego mieście kampania powszechnych szczepień zostanie przeprowadzona w ciągu pięciu dni. Jego zdaniem masowe szczepienia są konieczne, by miasto mogło wrócić do normalności.

 

ZOBACZ: Chiny wprowadzają "paszporty szczepień" dla podróży zagranicznych

 

- Planujemy powszechne szczepienie 300-tysięcznej ludności w ciągu pięciu dni. Trzeba pracować 24 godziny na dobę, na zmiany, proces nie może być przerwany – powiedział Gong, cytowany przez państwowy dziennik "Huanqiu Shibao".

 

Sekretarz KPCh w Ruili przekazał również chińskim mediom, że w czwartek wieczorem do miasta dotarło 159 tys. dawek szczepionek na Covid-19 przydzielonych przez rząd centralny.

 

Powszechne badania

 

Od środy w Ruili trwają powszechne badania mieszkańców na Covid-19. W mieście zamknięto też szkoły i zalecono ludziom pozostawanie w domach. Pięć dzielnic zaliczono do obszarów średniego ryzyka koronawirusowego.

 

Pandemia Covid-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy, ale sporadycznie pojawiają się niewielkie ogniska zakażeń.

 

Władze stanowczo na nie reagują, stosując lokalne lockdowny i masowe badania. Ruili jest pierwszym chińskim miastem, które po wykryciu nowych infekcji zapowiedziało powszechne szczepienia.

 

W Chinach kontynentalnych od końca grudnia 2020 roku trwa kampania szczepień na Covid-19 rodzimymi specyfikami. Do czwartku w kraju podano ponad 126,6 mln dawek – pisze Xinhua, powołując się na państwową komisję zdrowia.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie