Żmija owinęła się wokół buta leśnika. "Uważaj, ale nie zabijaj"

Polska
Żmija owinęła się wokół buta leśnika. "Uważaj, ale nie zabijaj"
Facebook/ Nadleśnictwo Międzylesie
Nadleśnictwo apeluje, by uważać na żmije

Pracownik służby leśnej z Nadleśnictwa Międzylesie (woj. dolnośląskie) podczas pracy spotkał żmiję. "W pierwszej chwili nawet jej nie zauważył. Dopiero, kiedy owinęła się wokół buta, powiało grozą i zrobiło niebezpiecznie" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku.

Od kilku dni temperatura w Polsce wskazuje na faktyczne pojawienie się wiosny. W niektórych miejscach termometry w słońcu pokazują ponad 30 stopni.

 

Jak podało Nadleśnictwo Międzylesie, "podczas prac gospodarczych związanych z ochroną lasu pracownik Służby Leśnej napotkał na swojej drodze »koleżankę«". Okazała się nią być żmija.

Owinęła się wokół buta

W pierwszej chwili mężczyzna nawet jej nie zauważył. Dopiero, gdy gad owinął się wokół buta, "powiało grozą i zrobiło się niebezpiecznie".

 

"Jednak podleśniczy zachował zimną krew i ściągnął patykiem małą leśną smoczycę ze swojego buta, odkładając ją delikatnie koło pniaka" - napisano w mediach społecznościowych, załączając zdjęcie węża.

 

ZOBACZ: Nowy gatunek węża. Żmija nazwana imieniem czarodzieja z "Harry’ego Pottera"

 

Nadleśnictwo zaapelowało: "Jeśli spotkacie na swojej drodze w drodze do lasu, do domu lub będąc na łąkach żmiję, padalce, zaskrońce lub inne żyjące węże nie zabijajcie. Żmije są POD OCHRONĄ. Żmije polują na gryzonie, ale też żaby i jaszczurki. Są aktywne tylko w dzień. Żmija ucieka przed człowiekiem, a zaatakować może w ostateczności. W takiej sytuacji najlepiej się oddalić".

 

Uważaj, ale nie zabijaj❗️❗️❗️ Od dwóch dni temperatura na termometrach w słoneczku 🤓🌲🧐pokazuje nawet ponad 30 stopni....

Opublikowany przez Nadleśnictwo Międzylesie, Lasy Państwowe Środa, 31 marca 2021

 

Nie u każdej zygzakowatej widać zygzak

 

Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia. 

 

Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Jad jest jednak bardzo niebezpieczny, ponieważ może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a co za tym idzie - nawet śmierć człowieka.  Niebezpieczne mogą być zwłaszcza ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Osobie ukąszonej przez żmiję należy jak najszybciej podać antytoksynę.

 

ZOBACZ: Do wielu lasów wejść nie wolno. Ale to może lepiej - budzą się żmije

 

By przynajmniej starać się uniknąć nieprzyjemności z jej strony należy pamiętać o zakładaniu wysokich butów do lasu (najlepiej za kostkę; nie ma mowy o sandałach) i bacznej obserwacji, gdzie się stąpa.


Żmija występuje w kilku odmianach barwnych - od niemal czerwonej, poprzez popielatą, aż do zupełnie czarnej, u której zygzaka nie widać.

ac/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie