Szczepienia dzieci przeciw Covid-19. W Polsce częściowo możliwe od wakacji

Polska
Szczepienia dzieci przeciw Covid-19. W Polsce częściowo możliwe od wakacji
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Pfizer twierdzi, że jego szczepionka jest skuteczna u osób powyżej 12. roku życia

Od wakacji być może zaczną się szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce. Od lipca jest szansa na dołączenie 16- i 17-latków do harmonogramu. Argumentem "za" jest m.in. coraz częstsza obserwacja cięższego przebiegu zakażenia u niepełnoletnich.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", obecnie preparaty uodparniające na koronawirusa podawane są osobom od 18. roku życia wzwyż.

 

"To w większości pokrywa się z wytycznymi firm, które w pierwszym rzucie skupiły się w badaniach skuteczności i bezpieczeństwa swojego preparatu na dorosłych" - dodaje gazeta.

 

"Im więcej, im szybciej, tym lepiej"

 

Dziennikarze zwracają uwagę, że dostępny w Polsce Pfizer testował również 16- i 17-latków. "W Charakterystyce Produktu Leczniczego jest zapisana granica wiekowa: 16. rok życia (w USA preparat podawany jest od tego wieku). To zamierza wykorzystać polski rząd. Jak mówią nasi rozmówcy: kluczowe jest teraz nawet nie kto, tylko ilu będzie zaszczepionych. Zgodnie z zasadą, że im więcej i im szybciej, tym lepiej" - podał "DGP".

 

ZOBACZ: Co robić przed szczepieniem? Zalecenia ekspertów

 

Zdaniem dziennika, polskie władze chcą – być może już od wakacji, kiedy zwiększy się liczba dostarczanych dawek – włączyć do programu uodparniania nastolatków.

 

"To jest istotne także dlatego, że lekarze coraz częściej obserwują u nich cięższy przebieg choroby. Do tej pory przechodziły one Covid-19 najczęściej bezobjawowo" - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie