Polska uczelnia uruchamia sztuczny przewód pokarmowy. Posłuży do badań nad odżywianiem ludzi

Technologie
Sztuczny przewód pokarmowy na SGGW
Galeria zdjęć (5)
Sztuczny przewód pokarmowy posłuży do badań nad działaniem układu pokarmowego człowieka.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce, która posiada dynamiczny model przewodu pokarmowego. Aparatura pozwalająca na wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka.

Model SHIME2 umożliwia badania mikrobioty jelitowej, czyli bakterii zasiedlających układ pokarmowy zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych.

 

-  Technologia ta jest rozwijana od 1993 roku na Uniwersytecie w Gandawie. Obecnie wytwarza te systemy belgijskie konsorcjum firmy ProDigest i uniwersytetu w Belgii - powiedział polsatnews.pl Michał Oczkowski, adiunkt w Zakładzie Fizjologii Żywienia (Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW).

 

ZOBACZ: Belgijscy naukowcy opracowują "inteligentny opatrunek". Ma pomóc w sytuacjach kryzysowych

 

Sztuczny przewód pokarmowy wykorzystywany będzie do wykonywania szerokiego spektrum doświadczeń w zakresie m.in. metabolizmu składników diet, ich wpływu na bakterie jelitowe oraz badań dotyczących żywności probiotycznej.

Pierwsi w Polsce

SGGW jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, który dysponuje unikatową i kompletną technologią dynamicznego modelu przewodu pokarmowego. System został sfinansowany w ramach projektu "Centrum Żywności i Żywienia - modernizacja kampusu SGGW w celu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia (CŻiŻ)" realizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

ZOBACZ: Brak tlenu zakończy życie na Ziemi. Naukowcy obliczyli, kiedy się to stanie

 

- Jest to nowe urządzenie. Uczymy się tego systemu. Doświadczenia, które będzie można przeprowadzić dzięki niemu będą dopiero planowane - przekazał dr inż. Michał Oczkowski.

 

Aparatura pozwala wiernie naśladować i monitorować procesy zachodzące w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach. Urządzenie to będzie wykorzystywane do prac badawczych w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

Pozwoli na dokładne badania

- System symuluje warunki, jakie panują w przewodzie pokarmowym w sposób możliwie najbardziej podobny do panujących w warunkach fizjologicznych. Można w nim symulować procesy panujące w żołądku, jelicie cienkim i grubym - powiedział adiunkt. – Motoryka przewodu pokarmowego symulowana jest poprzez działanie różnego rodzaju pomp i ruch treści pokarmowej w reaktorach - dodał naukowiec.

 
 

Wyjaśnił, że w dużym uproszczeniu urządzenie będzie pozwalać na zbadanie, w jaki sposób działa mikrobiota przewodu pokarmowego, czyli bakterie jelitowe, na metabolizm danego składnika lub ustalenie, jakim modyfikacjom podlega dany składnik w przewodzie pokarmowym.

 

W tym celu naukowcy będą mogli kontrolować m.in. odczyn, temperaturę i skład flory bakteryjnej, a próbki pobrane z systemu - dokładnie analizować. Zdaniem dra Oczkowskiego system pozwoli m.in. na sprawdzenie, jak np. dieta, produkty czy składniki pokarmowe wpływają na mikrobiom (bakterie) przewodu pokarmowego.

hlk/bas/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie