Abp Głódź straci stopień generalski? Odpowiedź Pałacu Prezydenckiego

Polska
Abp Głódź straci stopień generalski? Odpowiedź Pałacu Prezydenckiego
Polsat News
Abp Sławoj Leszek Głódź

Pozbawiać stopnia generalskiego może tylko wyrok sądu - powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski, poproszony o komentarz do pojawiających się w mediach apeli, by prezydent Andrzej Duda pozbawił abp. Sławoja Leszka Głódzia stopnia generalskiego.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się apele o to, by prezydent Andrzej Duda odebrał stopień generalski abp. Głódziowi. Wpis na Twitterze umieścił m.in. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, który pytał w nim prezydenta, "czy osoba tuszująca ohydne zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku?".

 

 

Tylko wyrok sądu

 

Do sprawy odniósł się w środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. - Apeluję, by przed wystosowywaniem tego typu próśb zapoznać z obowiązującym się w Polsce prawem. Pozbawić stopnia generalskiego może tyko wyrok sądu - podkreślił.

 

ZOBACZ: Nowy metropolita w Gdańsku. Zastąpił abp. Głódzia

 

Jak dodał, "tym bardziej dziwi" wypowiedź Różańskiego, "który powinien doskonale wiedzieć, jakie jest w tym zakresie obowiązujące prawo".

 

Abp Głódź ukarany przez Watykan

 

W poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do abp. Sławoja Leszka Głódzia m.in. nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub w spotkaniach świeckich w archidiecezji gdańskiej i nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

 

Przeprowadzone postępowanie - jak wynika z komunikatu nuncjatury apostolskiej w Polsce - dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją".

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie