Nowy metropolita w Gdańsku. Zastąpił abp. Głódzia

Polska
Nowy metropolita w Gdańsku. Zastąpił abp. Głódzia
episkopat.pl
Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC, dotychczasowy arcybiskup białostocki, został mianowany metropolitą gdańskim. Zastąpił abp. Sławoja Leszka Głódzia. Decyzję papieża ogłosiła we wtorek Stolica Apostolska.

W sierpniu ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Hierarcha skończył wówczas 75 lat, osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej był biskup elbląski Jacek Jezierski.

We wtorek Stolica Apostolska ogłosiła, że nowym metropolitą gdańskim został dotychczasowy metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda. 

 

 

ZOBACZ: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pod lupą Watykanu

 

Abp Wojda SAC urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali.

 

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. 8 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie.

 

W maju 1984 r. został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r.

 

W 2017 r. papieży Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca tegoż roku.

 

Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.

pgo/ml/ polsatnews.pl, episkopat.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie