101-latka pokonała koronawirusa. Wcześniej zrobił to 99-letni mężczyzna

Polska
101-latka pokonała koronawirusa. Wcześniej zrobił to 99-letni mężczyzna
pixabay/sabinevanerp/zdj. ilustracyjne
Kobieta nie miała wielu chorób przewlekłych, przyjmuje jedynie leki na nadciśnienie.

101-letnią kobietę, która została wyleczona z COVID-19, wypisano w środę ze szpitala tymczasowego w Białymstoku - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk. Seniorka spędziła w szpitalu blisko dwa tygodnie.

Jak poinformowała Malinowska-Olczyk, kobieta, mieszkająca w okolicach Gródka, 18 marca trafiła do szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku.

 

Leki i terapia zadziałały

 

Dodała, że miała niewydolność oddechową i gorączkę, a w następstwie infekcji wirusem SARS-CoV-2 rozwinęło się u niej ostre zapalenie płuc. - Na szczęście pacjentka dobrze zareagowała na leczenie - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym mediom koordynator Szpitala Tymczasowego nr 1 przy ul. Żurawiej prof. Wojciech Naumnik.

 

ZOBACZ: Pokonała raka i sepsę. 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z Covid-19

 

Dodał, że podczas leczenia stosowana była tlenoterapia i antybiotykoterapia. - Momentami obserwowaliśmy bardzo niską saturację, nawet w granicach 60 proc. Na szczęście leki i prowadzona terapia zadziałała i po kilku dniach chora poczuła się znacznie lepiej - powiedział lekarz.

 

Malinowska-Olczyk dodała, że kobieta nie miała "zbyt wielu chorób przewlekłych, przyjmuje jedynie leki od nadciśnienia".

 

99-latek też wyzdrowiał

 

Kilka tygodni temu ze szpitala Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku został wypisany 99-letni białostoczanin, który z powodu COVID-19 spędził w szpitalu ponad trzy tygodnie.

 

ZOBACZ: Jako dziecko pokonała grypę hiszpankę, teraz dwukrotnie koronawirusa. Ma 101 lat

 

- Ten chory miał jednak wiele chorób przewlekłych. Szpital opuścił w dobrej kondycji, na własnych nogach, choć z chodzikiem, a jego stan lekarze ocenili jako dobry - poinformowała Malinowska-Olczyk.

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadzi działające w Białymstoku dwa szpitale tymczasowe. Malinowska-Olczyk poinformowała, że w środę w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej przebywało 64 pacjentów, w tym ośmiu pod respiratorem, a w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego było siedmiu pacjentów.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie