Pokonała raka i sepsę. 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z Covid-19

Świat
Pokonała raka i sepsę. 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z Covid-19
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Congerdesign
Kobieta przyszła na świat w 1918 roku na pokładzie statku, którym jej rodzina uciekała z Włoch do USA przed epidemią grypy hiszpańskiej

102-letnia Angelina Friedman z Nowego Jorku w listopadzie po raz drugi pokonała Covid-19. Kobieta, która przeżyła także grypę hiszpankę, wyzdrowiała z raka i zwalczyła sepsę, jest prawdopodobnie może najstarszą osobą na świecie, której udało się dwukrotnie przechorować Covid-19.

Za pierwszym razem koronawirusa u kobiety wykryto w marcu, po pobycie w szpitalu z powodu drobnego zabiegu. Głównym objawem była wówczas wysoka gorączka. Kobieta spędziła kilka tygodni w izolacji w swoim pokoju w domu opieki, gdzie dochodziła do zdrowia. Gdy się to udało, w mediach pojawiły się artykuły, w których odnotowano, że rekonwalescentka w przeszłości pokonała także sepsę i raka.

 

ZOBACZ: Nie ma dowodów, że mutacje SARS-CoV-2 zmieniają charakterystykę CoVID-19

 

Pod koniec października pani Angelina otrzymała jednak kolejny pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, ale wykonany 17 listopada - na dzień przed 102. urodzinami - okazał się negatywny.

 

Happy 102nd Birthday Angelina! You are truly an inspiration. Wishing you many more years of health and happiness ❤️🎂

Opublikowany przez North Westchester Restorative Therapy & Nursing Center Niedziela, 18 października 2020

 

Trudne dzieciństwo

 

Jak podaje CNN, dziarska staruszka przyszła na świat w 1918 roku na pokładzie statku, którym jej rodzina uciekała z Włoch do USA przed epidemią grypy hiszpanki. Jej matka zmarła podczas porodu, a przeżyć Angelinie pomogły dwie siostry.

 

ZOBACZ: Urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19

 

Córka kobiety, Joanne Merola podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że choć jej mama nie jest najstarszą osobą, która pokonała Covid-19, może być pierwszą kobietą w tak zaawansowanym wieku, której udało się to zrobić dwukrotnie. 

 

Z racji wieku Friedman ma problemy ze słuchem i wzrokiem, ale cieszy się pogodą ducha i jest lubianą osobą. W wolnych chwilach lubi robić na drutach.

emi/prz/ CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie