Zabrakło tlenu w szpitalu tymczasowym. Wniosek do prokuratury

Polska
Zabrakło tlenu w szpitalu tymczasowym. Wniosek do prokuratury
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda wielkopolski skierował do prokuratury zawiadomienie w sprawie wtorkowego incydentu w szpitalu tymczasowym w Poznaniu, w czasie którego w placówce zabrakło tlenu dla pacjentów. 12 chorych przewieziono do innej lecznicy. W szpitalu nie doszło do awarii.

- Skierowałem komisję z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu zbadania wnikliwie tej sprawy oraz podpisałem wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zagrożenia życia i zdrowia pacjentów – powiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

 

ZOBACZ: Problemy z tlenem w szpitalu tymczasowym. Ewakuacja pacjentów

 

- W szpitalu tymczasowym zmarło sześć osób. Trzy osoby z oddziału intensywnej opieki medycznej i trzech pacjentów z oddziałów internistycznych - mówił rektor UM w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski. Jak przekazał, stan tych osób był ciężki. - Byli to pacjenci na tzw. tlenoterapii wysokoprzepływowej - zaznaczył.

 

Prof. Tykarski podkreślił, że momencie, kiedy zabrakło tlenu pacjenci, którzy wymagali pomocy, "byli wentylowani nawet mechanicznie".

 

Nie było awarii

 

Koordynator zaopatrzenia szpitali w tlen medyczny z zespołu ds. uruchomienia szpitala tymczasowego na MTP Tomasz Małyszka przekazał, że we wtorek w szpitalu tymczasowym nie doszło do awarii instalacji tlenowej. - Problemem był brak tlenu w zbiorniku podstawowym o pojemności 35 ton i w trzytonowym zbiorniku rezerwowym – powiedział.

 

Zaznaczył, że firma dostarczająca ciekły tlen, oddalona o 140 km od Poznania, pod eskortą policji dowiozła niezbędny gaz przed godz. 11.00.

 

ZOBACZ: Prof. Flisiak: przeciążone instalacje tlenowe, zaczyna brakować leków na COVID-19

 

- Rozpoczęło się tankowanie tego dużego zbiornika – powiedział. Dodał, że w tym samym czasie strażacy dowieźli 60 butli o pojemności 50 l z banku tlenu. - Około godz. 11.00 zabezpieczenie w tlen wróciło – podkreślił.

 

- Potwierdzono nam już, że nie było żadnej awarii instalacji. Po prostu był brak tlenu. Zamówienie wystawione wczoraj na dziś. Zostało zrealizowane w pełni, ale, jak widać, dużo za późno – powiedział Małyszka.

 

Przebywa w nim 258 chorych

 

We wtorek przed południem Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o konieczności przewiezienia części pacjentów szpitala tymczasowego, umiejscowionego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, do innej placówki. Powodem miały być problemy z instalacją tlenową w lecznicy. Ostatecznie do miejskiego szpitala im. J. Strusia około południa przewieziono 12 pacjentów.

 

Szpital tymczasowy na MTP dysponuje 272 miejscami dla pacjentów z COVID-19. We wtorkowy poranek przebywało w nim 258 chorych, w tym 17 osób podłączonych do respiratorów.

 

Według założeń w razie potrzeb placówka tymczasowa na MTP może zostać rozbudowana na tyle, by przyjąć ponad 500 chorych

rsr/ms/ WTK/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie