Prof. Flisiak: przeciążone instalacje tlenowe, zaczyna brakować leków na COVID-19

Polska
Prof. Flisiak: przeciążone instalacje tlenowe, zaczyna brakować leków na COVID-19
PAP/Andrzej Grygiel
Sytuacja w Polsce staje się coraz trudniejsza. Zaczyna m.in brakować remdesiviru, który leczeni są chorzy na COVID-19

Duże obciążenie instalacji tlenowych i brak leków na COVID -19 zaczynają być problemem, z którymi teraz borykają się polskie szpitale – powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 16 965 przypadków zakażenia koronawirusem, o ponad 2,3 tys. więcej niż tydzień temu. Zmarło 48 chorych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń resort zdrowia poinformował o zwiększeniu łóżek covidowych o 3 tys. dodatkowych miejsc, w przyszłym tygodniu o 3,8 ts. miejsc.

 

ZOBACZ: Śląsk. Koronawirus. Pacjenci przewożeni do innego województwa

 

Zdaniem prof. Flisiaka oprócz uruchamiania nowych miejsc dla chorych ważne jest też skontrolowanie w funkcjonujących szpitalach instalacji tlenowych, bo przeciążone instalacje mogą się psuć, stanowiąc olbrzymie zagrożenie dla chorych.

 

- Taka awaria oznaczałaby śmierć kilkunastu, a może nawet więcej chorych jednocześnie – powiedział.

 

Profesor zwrócił uwagę na pojawiające się braki w szpitalach remdesiviru, który leczeni są chorzy na COVID-19. Wskazał, że wprawdzie do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci, ale umierają przede wszystkim starsi.

 

"Nie są prawdziwe opowieści o masowym umieraniu młodych"

 

- Mamy utrzymującą się tendencję spadkową, jeśli chodzi o wiek osób hospitalizowanych, co jest wynikiem zaszczepienia większości osób starszych" – powiedział.

 

ZOBACZ: Skąd wziął się koronawirus? Agencja AP dotarła do raportu WHO

 

Dodał, że "nie są jednak prawdziwe opowieści o masowym umieraniu osób młodych. Oczywiście zgony poniżej 40. roku życia zdarzają się, ale sporadycznie, natomiast średnia wieku osób umierających pozostaje ta sama od wielu miesięcy. Umierają osoby starsze, które nie zaszczepiły się lub nikt nie zadbał o to, aby im w zaszczepieniu pomóc".

 

Zdaniem profesora Flisiaka kluczowe znaczenie w zapobieganiu wzrostowi zakażeń ma teraz przestrzeganie obostrzeń.

 

- Gdyby nie święta, za ok. dwa tygodnie szczyt epidemii mielibyśmy za sobą. Obawiam się, że w wyniku zgromadzeń w kościołach czy spotkań rodzinnych może dojść do przedłużenia się czasu trwania wiosennej fali zakażeń – powiedział.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie