PiS przegrało w Sejmie. Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia głosowali z opozycją

Polska
PiS przegrało w Sejmie. Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia głosowali z opozycją
PAP/Wojciech Olkuśnik
Poprawka Senatu została przyjęta m.in. dzięki głosom posłów Porozumienia i Solidarnej Polski

Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia w głosowaniu nad poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zagłosowali inaczej niż PiS i zajęli takie samo stanowisko jak kluby opozycyjne. Dzięki takiemu rozkładowi głosów poprawka została zaakceptowana.

We wtorek Sejm głosował m.in. nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

 

ZOBACZ: KO przed ruchem Hołowni, sześć partii w Sejmie. Najnowszy sondaż

 

Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie jednej poprawki Senatu, spośród 25 zgłoszonych przez Izbę Wyższą.

 

Ostatecznie w głosowaniu przyjęta została nie tylko ta poprawka usuwająca oczywistą pomyłkę, która znalazła się w przepisach, ale także kilka innych.

 

"Obowiązek podatkowy"

 

Jedna z nich dodaje przepis, wedle którego "jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym) nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian powstaje z dniem 1 lipca 2022 r."

 

ZOBACZ: Grzegorz Braun upomniany przez wicemarszałka Sejmu za brak maseczki

 

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, w głosowaniu nad tą poprawką Senatu udział wzięło 451 posłów, za odrzuceniem poprawki senackiej było 210 posłów, przeciw - 239, wstrzymało się 2 posłów, a nie głosowało - 9. Sejm poprawkę Senatu przyjął.

 

Przeciw odrzuceniu poprawki były wszystkie klubu i koła z wyjątkiem posłów PiS, którzy jako jedyni głosowali za odrzuceniem. Jednak wśrod biorących udział w tym głosowaniu członków klubu PiS, 210 zagłosowało za odrzuceniem poprawki, ale 20 opowiedziało się przeciw odrzuceniu propozycji Senatu.

 

Porozumienie i posłowie SP przeciw PiS

 

Inaczej niż większość klubu PiS zagłosowało 13 posłów Porozumienia - Mieczysław Baszko, Stanisław Bukowiec, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Michał Wypij, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz i Magdalena Sroka.

 

ZOBACZ: PiS ze spadkiem poparcia. Wyrównana walka o drugie miejsce

 

- Posłowie Porozumienia zagłosowali przeciw w celu przedłużeniu vacatio legis po to, żeby Polscy przedsiębiorcy mieli więcej czasu na przygotowanie się do nowych przepisów - tłumaczył takie głosowanie wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

 

Odmienne stanowisko niż PiS miało także siedmioro posłów Solidarnej Polski - Dariusz Olszewski, Jacek Ozdoba, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Mariusz Gosek, Mariusz Kałużny i Janusz Kowalski.

 

Ochrona zakładów

 

Jacek Ozdoba powiedział, że w dobie pandemii poprawka poparta przez Solidarną Polskę stanowi ochronę zakładów zajmujących się produkcją kamperów.

 

- A nie jest tajemnicą, że jakiekolwiek kwestie nowych obciążeń (podatkowych) nie cieszą się popularnością w środowisku Solidarnej Polski - powiedział Ozdoba.

 

Dodał, że poprzednio głosował także przeciw podatkowi cukrowemu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie