Kaucja od plastikowych butelek. Zmiany w tym roku

Polska
Kaucja od plastikowych butelek. Zmiany w tym roku
Pixabay
Ministerstwo klimatu i środowiska pracuje nad systemem kaucyjnym dla plastikowych butelek

Butelki plastikowe do trzech litrów zostaną objęte systemem kaucyjnym - zapowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nowe przepisy zostaną uchwalone w tym roku, a pierwsze butelki ze sztucznego tworzywa będzie można zwracać od 2022 roku.

Nie do żółtego pojemnika na śmieci, a z powrotem do sklepu. Ministerstwo klimatu i środowiska pracuje nad systemem kaucyjnym dla plastikowych butelek. 

 

- Mamy projekt, żeby butelki plastikowe do trzech litrów objąć systemem kaucyjnym, w którym nadajemy im wartość, czyli umożliwiamy po tym, jak butelka zostanie zakupiona z jakimś płynem, żeby można ją było oddać - tłumaczył w radiowej Jedynce minister Michał Kurtyka. 

 

ZOBACZ: Kaucja za plastikowe butelki? Tak chce ministerstwo klimatu

 

- Chcemy zbudować ten system w dialogu z tymi producentami, którzy wprowadzają te opakowania, te butelki na rynek i te rozwiązania wyklują się w dialogu z nimi, dlatego że to, co my na nich nałożymy, to obowiązek kaucjonowania. Natomiast w jaki sposób to będzie przeprowadzone -  na przykład mamy takie rozmowy, czy powinny być automaty, jaka powinna być forma tych butelek - to będzie w znacznej mierze zależało od tej inwencji producentów - podkreślił minister. 

 

- Pracujemy w tym momencie z przedsiębiorcami i pracujemy nad tymi rozwiązaniami ustawowymi. Myślę, że w tym roku one spokojnie wejdą w życie - podsumował Kurtyka, zaznaczając, że sam system zwrotu butelek powinien zacząć działać w przyszłym roku.

jo/polskieradio.pl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie