Dymisja premiera Słowacji. Zastąpi go dotychczasowy minister finansów

Świat
Dymisja premiera Słowacji. Zastąpi go dotychczasowy minister finansów
PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
Na zdjęciu nowy premier Słowacji Eduard Heger.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przyjęła we wtorek dymisję premiera Igora Matovicza i powierzyła misję sformowania rządu dotychczasowemu ministrowi finansów Eduardowi Hegerowi. Przyszły premier przedstawił już Czaputovej skład gabinetu.

Zgodnie ze słowacką konstytucją po dymisji premiera ze stanowisk musieli ustąpić wszyscy ministrowie i odpowiednia uchwała została przyjęta przez rząd.

 

ZOBACZ: Dymisja premiera Słowacji. W tle rosyjska szczepionka

 

Powierzenie Hegerowi stanowiska premiera zostało uzgodnione podczas rokowań koalicyjnych czterech partii tworzących od roku rząd i mających w parlamencie większość konstytucyjną. Tę decyzję uznała prezydent Czaputova. Media podkreślają, że nie wynika to bezpośrednio z konstytucji, ale ze zwyczaju.

 

Po ceremonii w Pałacu Prezydenckim Matovicz zwrócił się z prośbą o wybaczenie mu błędów, które popełnił. Powiedział też, że chociaż był premierem tylko przez rok, to czuje, jakby to było 10 lat. Wyraźnie wzruszony zdjął maseczkę ochronną i zapewnił, że można zaufać jego następcy.

 

Kim jest Heger?

 

Heger podziękował odchodzącemu premierowi za walkę z korupcją i mafijnymi układami w kraju. Rezygnację z funkcji premiera nazwał "wielkim gestem", który uspokoił sytuację między koalicyjnymi partnerami.

 

ZOBACZ: Cztery dymisje ministrów jednego dnia. Prezydent Słowacji wzywa premiera do dymisji

 

Desygnowany na premiera Heger jest wiceprzewodniczącym ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) dotychczasowego premiera. Karierę polityczną rozpoczął w 2016 roku. W marcu 2020 roku został ministrem finansów, a po rezygnacji w marcu br. ministra zdrowia Marka Krajczego został p.o. szefa tego resortu. Na kilka dni, po kolejnej dymisji w rządzie Matovicza, prezydent powierzyła mu także resort szkolnictwa.

 

54-letni Heger pochodzi z Bratysławy, gdzie ukończył Uniwersytet Ekonomiczny. Pracował jako menadżer w różnych przedsiębiorstwach, mi.in. w firmie produkującej luksusową wódkę Double Cross. Był także konsultantem ministerstwa obrony i brał udział w reformie armii słowackiej. Jest praktykującym katolikiem i jednym z przywódców Wspólnoty Chrześcijańskiej w katedrze św. Marcina w Bratysławie. W jednym z wywiadów przyznał, że był osobą niewierzącą, a do Kościoła zbliżył się po przedwczesnej śmierci ojca.

 

Nowy gabinet w środę?

 

Według mediów prezydent Czaputova może mianować nowy gabinet już w środę. Premier i jego rząd będą musieli uzyskać wotum zaufania, ale koalicja ma w parlamencie zdecydowaną większość. Dotychczasowy premier ma zostać ministrem finansów, a w gabinecie mają pojawić się tylko dwie nowe twarze. Resort zdrowia ma objąć szef szpitala wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarovski.

 

Był on lekarzem w siłach specjalnych, a później kierował całą wojskową służby zdrowia. Ma doświadczenie międzynarodowe i ukończony w USA kurs zarządzania służbą zdrowia w sytuacjach kryzysowych.

 

Nową postacią w rządzie - ministrem pracy i spraw socjalnych - ma być mało znany poseł ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina) Jozef Hlinka.

 

To nie koniec sporów?

 

Według komentatorów wtorkowa ceremonia w Pałacu Prezydenckim i dymisja Matovicza nie muszą oznaczać zakończenia personalnych sporów wewnątrz koalicji.

 

W gabinecie pozostanie były premier i jego konkurent, lider partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik. Media zwracają też uwagę na nową sytuację dla Hegera, który w rządzie będzie przełożonym swojego politycznego szefa.

 

Ostry kryzys w koalicji, która przed rokiem utworzyła rząd Matovicza, został wywołany potajemnym sprowadzeniem przez premiera rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19. Partnerzy zarzucali także dotychczasowemu szefowi rządu chaotyczne zarządzanie kryzysem epidemicznym.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie