Dymisja premiera Słowacji. W tle rosyjska szczepionka

Świat
Dymisja premiera Słowacji. W tle rosyjska szczepionka
commons.wikimedia.org/Flickr/European People's Party/CC-BY-2.0
Sprowadzenie na Słowację rosyjskiej szczepionki przez Matovicza doprowadziło do eskalacji kryzysu w koalicji czterech partii

Po trwającym ponad trzy tygodnie kryzysie w koalicji rządowej premier Igor Matovicz oświadczył w niedzielę, że odejdzie ze stanowiska i zastąpi go minister finansów Eduard Heger. Matovicz ma objąć jego stanowisko. Partie dotychczasowej koalicji wyraziły na to zgodę.

Matovicz uznał, że rozwiązaniem trwającego od blisko miesiąca kryzysu rządowego będzie jego rezygnacja i że obejmie resort, który opuści Heger. W późniejszych oświadczeniach partie współtworzące dotychczasową koalicję zaakceptowały decyzję największego ugrupowania w gabinecie Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Matovicza.

 

Kluczową była akceptacja warunków ze strony partii Wolność i Solidarność (SaS), której lider Richard Sulik w kończącym się tygodniu zawiesił udział swojej formacji w koalicji, a wszyscy jej ministrowie (spraw zagranicznych, szkolnictwa i gospodarki) wycofali się z gabinetu. Sulik zapowiedział, że wszyscy są gotowi pozostać na stanowiskach. Podczas wieczornej konferencji prasowej nie zabrakło pojednawczego kroku wobec partnera, którego Sulik dotąd ostro krytykował. W odpowiedzi na gest wielkanocnego przebaczenia ze strony Matovicza postanowił zaprosić go na obiad lub kolację.

 

ZOBACZ: Sputnik Light. Rosjanie przygotowują jednodawkową szczepionkę

 

Eduard Heger powiedział, że w poniedziałek chce spotkać się z prezydent Czaputovą i przedstawić jej koalicyjne ustalenia. Po oczekiwanej pozytywnej decyzji głowy państwa, desygnowany premier musi uzyskać wotum zaufania w parlamencie. Później musi przedłożyć posłom deklarację programową gabinetu. Koalicja czterech ugrupowań, które przed rokiem utworzyły rząd Igora Matovicza, ma w parlamencie większość konstytucyjną.

 

Sprowadzenie na Słowację rosyjskiej szczepionki przez Matovicza doprowadziło do eskalacji kryzysu w koalicji czterech partii, które utworzyły gabinet po wyborach na Słowacji w lutym 2020 roku. Koalicyjni partnerzy domagali się dymisji Matovicza.

ms/prz/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie