Druga niedziela handlowa w tym roku. 28 marca sklepy otwarte

Polska
Druga niedziela handlowa w tym roku. 28 marca sklepy otwarte
Polsat News
Mimo niedzieli handlowej nie wszędzie da się zrobić zakupy.

W niedzielę, 28 marca, sklepy będą otwarte. To druga handlowa niedziela w 2021 roku, przypadająca na weekend przed Wielkanocą. W sklepach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limit osób.

W niedzielę 28 marca przypada niedziela handlowa. Klienci musza się jednak liczyć z obostrzeniami związanymi z koronawirusem. W związku z lockdownem nie wszystkie placówki handlowe działają normalnie.

 

Lockdown: ograniczenia w handlu 

 

Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

 

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziła nowe regulacje - poza obowiązującymi wcześniej ograniczeniami.

 

Obowiązuje zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kw., a także zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

 

ZOBACZ: Ostatni dzień przed lockdownem. Oblężone salony kosmetyczne i fryzjerskie

 

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem działających w nich m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

 

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

 

Jeszcze pięć handlowych niedziel

 

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

ZOBACZ: Rzecznik MŚP chce szczepień dla pracowników handlu. "Mają kontakt z setkami klientów"

 

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

hlk / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie