"Platforma dla Przedsiębiorców". PO uruchomi poradnik dla zamkniętych branż

Polska
"Platforma dla Przedsiębiorców". PO uruchomi poradnik dla zamkniętych branż
PAP/Radek Pietruszka
Posłowie PO upomnieli się w piątek o wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych branż

PO uruchomiła na swej stronie internetowej "Platformę dla Przedsiębiorców" - specjalny poradnik dla branż poszkodowanych covidowym lockdownem. Posłowie: Marta Golbik i Arkadiusz Myrcha zachęcali też przedsiębiorców, by zgłaszali się po pomoc do Platformy.

Decyzją rządu, od najbliższej soboty zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia. Zamknięte zostaną markety budowlane i meblowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także obiekty sportowe. Od tygodnia w ograniczonym zakresie działają galerie i centra handlowe; od października bary i restauracje mogą serwować napoje i potrawy jedynie na wynos.

 

Posłowie PO upomnieli się w piątek o wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych branż. - Polscy przedsiębiorcy od roku żyją w środowisku politycznym i prawnym zupełnie nieprzewidywalnym. Nie wiedzą, jakie zakazy zostaną wprowadzone, nie wiedzą kto otrzyma pomoc, tak naprawdę nie wiedzą nic. Bardzo często dowiadują się tego z dnia na dzień - podkreśliła Marta Golbik na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Prof. Tomasiewicz: sam lockdown nie wystarczy, by zdusić pandemię

 

Jak dodała, w tej sytuacji wielu przedsiębiorców zwraca się z prośbą o pomoc do posłów opozycji. - Z prośbą o informację gdzie mają szukać pomocy, jak mają postępować; zwracają się z prośbą o informację, czy aby na pewno to działanie rządu, zapowiedziane na kolejnej konferencji prasowej, jest zgodne z prawem - mówiła posłanka PO.

 

Specjalna "Platforma dla Przedsiębiorców"

 

Zwróciła uwagę, że niektórzy przedsiębiorcy są tak zdesperowani, że decydują się na otwarcie swych firm pomimo zakazów. Zdaniem Golbik rząd z kolei traktuje przedsiębiorców w sposób "bezwzględny": karze ich za łamanie obostrzeń i często nie oferuje żadnej pomocy.

 

PO postanowiła więc uruchomić specjalną witrynę "Platforma dla Przedsiębiorców", na którą można się dostać poprzez stronę internetową partii, platforma.org.

 

- Tam każdy będzie mógł znaleźć przydatne dla niego informacje, tak żeby mógł skutecznie walczyć o swoje prawa, o swoich pracowników i ich rodzin. Znajdziemy tam opinie prawne profesorów, konstytucjonalistów; znajdziemy tam treści wydanych już wyroków, w uzasadnieniach których jest szczegółowo opisane dlaczego działania rządu są niekonstytucyjne i bezprawne. Znajdziemy tam również artykuły prasowe pisane przez ekspertów - podkreślił Myrcha.

 

ZOBACZ: "Bezsensowne działanie" vs. "jedyne wyjście". Czy całkowity lockdown zatrzyma pandemię?

 

Na "Platformie dla Przedsiębiorców" podany został też adres e-mail, za pośrednictwem którego poszkodowani przedsiębiorcy mogą zgłaszać się po pomoc do polityków PO. - Będziemy się starali na terenie całego kraju odpowiadać na te apele i wspierać tych przedsiębiorców często lokalnie działającymi prawnikami czy organizacjami pozarządowymi - zapewnił Myrcha.

 

Zapowiedział też, że Koalicja Obywatelska będzie w dalszym ciągu forsować w Sejmie projekty ustaw, które przewidują odszkodowania dla poszkodowanych branż.

 

Nowy lockdown

 

Zgodnie z decyzją rządu od 27 marca do 9 kwietnia wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

 

ZOBACZ: "Sytuacja w Warszawie krytyczna". Niedzielski: szczególnie źle jest w trzech regionach

 

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Zakaz działalności obejmie w tym czasie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

laf/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie