Najnowszy sondaż CBOS. Co trzeci Polak popiera rząd

Polska
Najnowszy sondaż CBOS. Co trzeci Polak popiera rząd
Polsat News
39 proc. respondentów jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki

32 proc. Polaków popiera rząd, 44 proc. deklaruje się jako przeciwnicy gabinetu Mateusza Morawieckiego, a 21 proc. jest wobec tego rządu obojętna - wynika z marcowego sondażu CBOS. 39 proc. jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, a 48 proc. odnosi się do tego z dezaprobatą.

CBOS w swoim opracowaniu zauważa, że wskazania poparcia dla rządu uzyskane w badaniu marcowym są niemal takie same jak w lutym - wtedy też 32 proc. ankietowanych poparło rząd. W ciągu ostatniego miesiąca również liczba przeciwników rządzącego gabinetu praktycznie się nie zmieniła - 44 proc., wzrost o 1 pkt proc.. Obojętność wobec rządu wyraziło 21 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

 

"Również działalność rządu Mateusza Morawieckiego w dalszym ciągu częściej oceniana jest negatywnie niż pozytywnie, przewagę głosów negatywnych w tym wymiarze ocen notujemy od października 2020 r. W ciągu ostatnich trzydziestu dni praktycznie nic nie zmieniło się w tym zakresie – liczba osób pozytywnie oceniających wyniki działalności rządu pozostaje taka sama jak w lutym - 39 proc. - zaś o 1 pkt przybyło osób oceniających efekty działalności rządu negatywnie - 51 proc." - pisze CBOS w opracowaniu z badań.

 

Krytyka polityki gospodarczej

 

Centrum konkluduje też, że oceny polityki gospodarczej rządu Mateusza Morawieckiego od jesieni 2020 r. "pozostają w większości krytyczne". "W marcu opinie na ten temat utrzymują się na takim samym poziomie, jak miesiąc wcześniej" - dodają badacze CBOS.

 

Według nich co trzeci Polak uważa, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej - 35 proc., wzrost o 1 pkt w porównaniu do lutego - zaś więcej niż co drugi ma przeciwne zdanie na ten temat i sądzi, że polityka gospodarcza rządu nie daje takich nadziei - 54 proc., wynik bez zmian. Co dziewiąty z badanych nie podejmuje się oceny - 11 proc., spadek o 1 pkt.

 

ZOBACZ: Morawiecki: wychodzimy z pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani

 

"Spośród ocen rządu relatywnie mniej krytyczne są opinie na temat osoby premiera. Choć również w tym zakresie od jesieni 2020 r. przeważają opinie negatywne, to jednak różnica zdań jest minimalnie niższa, niż w przypadku pozostałych ocenianych aspektów funkcjonowania rządu" - zauważają badacze Centrum.

 

CBOS podaje, że tak jak w lutym, prawie dwie piąte respondentów (39 proc.) wyraża zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, zaś niespełna połowa - 48 proc. - jest z tego powodu niezadowolona, a 13 proc. nie ma zdania na jego temat. "W ciągu ostatnich czterech miesięcy społeczny odbiór premiera Mateusza Morawieckiego praktycznie się nie zmienił" - podsumowuje CBOS.

 

Badacze analizując te dane dochodzą do wniosku, że "od jesieni 2020 r., po fali protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, w notowaniach rządu utrzymuje się przewaga głosów krytycznych".

 

"Stara" i "młoda" Polska

 

Ponadto CBOS zauważa: "Dość dramatycznie różnią się oceny rządu w zależności od wieku, wygląda to jakby – może jeszcze nie trwale, ale już nie efemerycznie – politycznie Polska podzieliła się na »starą« i »młodą«, a obecna władza utraciła kontakt z najmłodszą częścią społeczeństwa".

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowano od 1 do 11 marca 2021 r. na próbie liczącej 1154 osób - w tym: 44,5 proc. metodą CAPI, 41,2 proc. – CATI i 14,3 proc. – CAWI.

 

ZOBACZ: Sondaż: Mateusz Morawiecki powinien kandydować na prezydenta

 

Przeprowadzono je w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

 

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera - metoda CAPI - wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS - CATI - lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie