Sprawa karna wobec Andżeliki Borys. Sędzia będzie miał zakaz wjazdu do Polski

Świat
Sprawa karna wobec Andżeliki Borys. Sędzia będzie miał zakaz wjazdu do Polski
Sprawa karna wobec Andżeliki Borys; rewizje w siedzibie ZPB i u działaczy

O wszczęciu postępowania karnego wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys poinformowała prokuratura generalna Białorusi. W siedzibie ZPB w Grodnie oraz w mieszkaniach działaczy trwają przeszukania. "Sędzia, który skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu zostanie dziś objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski. - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

- Sędzia, który skazał szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys na 15 dni aresztu będzie w czwartek objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 

Dworczyk zapewniał na briefingu prasowym, że rząd będzie podejmował działania na rzecz wszystkich Polaków poddawanych represjom na Białorusi.

 

Podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Europejskiej "podniesie temat represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi".

 

Rewizje pracowników ZPB

 

Rewizja rozpoczęła się w czwartek rano m.in. w mieszkaniu członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta i prezes oddziału ZPB w Wołkowysku Marii Tiszkowskiej.

 

Sprawa karna wobec Borys i „innych osób”, jak informuje prokuratura dotyczy podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym, a także „rehabilitacji nazizmu”. Według komunikatu prokuratury generalnej chodzi o organizowanie w okresie od 2018 r. „szeregu nielegalnych przedsięwzięć masowych z udziałem niepełnoletnich, w czasie których czczono uczestników band antysowieckich działających w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i po jej zakończeniu”.

 

"Dokonywali oni grabieży i zabójstw ludności cywilnej, niszczenia majątku. Ich działania miały na celu rehabilitację nazizmu i usprawiedliwienie ludobójstwa narodu białoruskiego" – twierdzi prokuratura.

 

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

 

Wcześniej o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi, poinformował szef KPRM.

 

Wideo: w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut

  

"Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie Andrzej Poczobut. Człowiek prawy i pryncypialny od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki. Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Andrzej trzymaj się! Nie zostawimy Was!" - napisał w czwartek szef kancelarii premiera.

 

 

"Nasila się atak na działaczy mniejszości polskiej na Białorusi: trwa rewizja u Andrzeja Poczobuta w Grodnie i u Marii Tiszkowskiej dyrektorki polskiej szkoły społecznej w Wołkowysku" - napisała dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.

 

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie