Chiny oskarżają Australię o rasizm, zbrodnie wojenne i ludobójstwo

Świat
Chiny oskarżają Australię o rasizm, zbrodnie wojenne i ludobójstwo
Flickr/fot.Philip Jägenstedt
Pekin odrzuca oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu, określając je jako "największe kłamstwa stulecia"

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying oskarżyła Australię o zbrodnie wojenne w Afganistanie i ludobójstwo Aborygenów w reakcji na wezwanie dyplomacji tego kraju do umożliwienia dostępu ONZ do Sinciangu, w którym zdaniem Zachodu dochodzi do łamania praw człowieka.

- Zastanawiam się, jak Australia radzi sobie z tymi śledztwami w sprawie poważnych zbrodni jej żołnierzy w Afganistanie, które zostały niedawno ujawnione - mówiła Hua podczas środowej konferencji prasowej w Pekinie.

 

ZOBACZ: "Musimy zmniejszyć ryzyko sankcji". Szef MSZ Rosji wzywa Chiny do odejścia od dolara

 

- W Australii mieliśmy do czynienia z niesławną polityką "Białej Australii" w ramach której dochodziło do ludobójstwa na Aborygenach i 100 tys. aborygeńskich dzieci zostało siłą odebranych swoim rodzinom - kontynuowała rzeczniczka chińskiej dyplomacji.

 

Uwagi Hua były odpowiedzią na prośbę o komentarz do wtorkowego oświadczenia minister spraw zagranicznych Australii Marisy Payne i jej nowozelandzkiej odpowiedniczki Nanaii Mahuty. Szefowe dyplomacji wzywały w nim Chiny m.in. do większej przejrzystości i odpowiedzialności w sprawie Sinciangu oraz umożliwienia przedstawicielom ONZ i innym niezależnym obserwatorom swobodnego dostępu do regionu.

Oskarżenia o ludobójstwo

Administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii oskarżyły Pekin o ludobójstwo w zamieszkanym przez Ujgurów regionie Sinciang. W raportach niezależnych badaczy pojawiały się oskarżenia o gwałty, tortury, indoktrynację, przymusowe uwięzienie, sterylizacje i aborcje oraz zmuszanie Ujgurów i przedstawicieli innych muzułmańskich mniejszości do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

 

ZOBACZ: Chiny walczą z "feminizacją" męskiej młodzieży. Rząd wydał specjalny komunikat

 

Pekin odrzuca oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu, określając je jako "największe kłamstwa stulecia". Twierdzi również, że jego polityka w tym regionie jest skuteczna w zwalczaniu separatyzmu, ekstremizmu religijnego i terroryzmu.

"Rażąca ingerencja w wewnętrzne sprawy"

Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada ogłosiły w poniedziałek sankcje przeciwko czterem chińskim urzędnikom oraz działającej w Sinciangu państwowej chińskiej organizacji paramilitarnej XPCC, którym przypisano odpowiedzialność za "poważne pogwałcenia praw człowieka". Pekin potępił te działania jako "rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin" i nałożył kontrsankcje.

 

Hua dodała w środę, że "drzwi do Sinciangu są zawsze otwarte" dla "nieuprzedzonych" obcokrajowców, ale sprzeciwiła się używaniu określeń typu "śledztwo" i "odpowiedzialność", zarzucając, że z góry zakładają one winę Chin i służą do wywierania politycznego nacisku na Pekin.

 

ZOBACZ: Chiny. Prezes państwowej spółki przyjął gigantyczną łapówkę. Został stracony

 

- Dlaczego nie możemy zwracać uwagi na błędy Australii, kiedy ten kraj wstydliwie unika własnych problemów i bezpodstawnie oskarża Chiny, bazując na kłamstwach, plotkach i dezinformacji - odpowiedziała Hua na uwagę dziennikarki Bloomberga, zarzucając jej wybiórcze podchodzenie do tematu praw człowieka.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie