Chiny. Prezes państwowej spółki przyjął gigantyczną łapówkę. Został stracony

Polska
Chiny. Prezes państwowej spółki przyjął gigantyczną łapówkę. Został stracony
Pixaby/janeb13
W Chinach wykonano w piątek karę śmierci na byłym prezesie państwowej firmy

W Chinach wykonano w piątek karę śmierci na byłym prezesie państwowej firmy zarządzającej aktywami Huarong Asset Management, skazanym w styczniu m.in. za przyjęcie łapówki w wysokości 1,79 mld juanów (277 mln USD) – przekazał oficjalny chiński dziennik „Renmin Ribao”.

Egzekucja Lai Xiaomina odbyła się w piątek „zgodnie z procedurami prawnymi i za zgodą Najwyższego Sądu Ludowego Chin” – podał „Renmin Ribao”, organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

 

Chińskie media nie podały, w jaki sposób Lai został stracony. Zaznaczyły jednak, że przed egzekucją zezwolono mu na spotkanie z bliskimi krewnymi.

 

„Suma łapówek przyjętych przez Lai Xiaomina była bardzo wysoka, okoliczności przestępstwa były szczególnie poważne, a jego wpływ społeczny był szczególnie silny” – ocenił Najwyższy Sąd Ludowy, zatwierdzając karę śmierci.

 

ZOBACZ: Chiny budują fabryki rakiet i morskie platformy startowe dla misji kosmicznych

 

Na początku stycznia sąd w mieście Tiencin uznał Laia za winnego przyjmowania łapówek, defraudacji a także bigamii. Według sądu Lai „postępował bezprawnie i był skrajnie chciwy”, a jego przestępstwa wyrządziły społeczeństwu „olbrzymie szkody”.

 

W chińskich sądach odsetek wyroków skazujących przekracza 99 proc. i niezmiernie rzadko zdarza się, aby wyrok śmierci został uchylony. Władze nie ujawniają liczby egzekucji, ale według organizacji Amnesty International w Chinach wykonuje się ich co roku tysiące – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie