"Musimy zmniejszyć ryzyko sankcji". Szef MSZ Rosji wzywa Chiny do odejścia od dolara

Świat
"Musimy zmniejszyć ryzyko sankcji". Szef MSZ Rosji wzywa Chiny do odejścia od dolara
Pixabay
Musimy odejść od używania międzynarodowych systemów płatności kontrolowanych przez Zachód - powiedział rosyjski minister

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który przybył w poniedziałek do Chin, wezwał władze obu państw do zwiększenia niezależności technicznej oraz odchodzenia od amerykańskiej waluty i zachodnich systemów płatniczych, by chronić się przed sankcjami.

Wizyta Ławrowa zbiega się w czasie z napięciami w relacjach Chin i Rosji z USA oraz planami nałożenia przez UE sankcji za łamanie praw człowieka na osoby i instytucje m.in. w tych dwóch krajach. Byłyby to pierwsze unijne sankcje wobec ChRL od ponad 30 lat.

 

- Musimy zmniejszyć ryzyko sankcji poprzez wzmocnienie naszej niezależności technologicznej, poprzez przejście na płatności w naszych walutach narodowych i globalnych walutach, które są alternatywą wobec dolar - powiedział Ławrow.

 

ZOBACZ: Rosja grozi całkowitą blokadą Twittera. "Daliśmy sobie miesiąc"

 

- Musimy odejść od używania międzynarodowych systemów płatności kontrolowanych przez Zachód - dodał rosyjski minister w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w państwowych chińskich mediach.

 

Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty szef rosyjskiej dyplomacji ma się spotkać z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi w słynącym z krasowych formacji skalnych turystycznym mieście Guilin na południu Chin.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie