Pierwszy stan na południu USA zniósł karę śmierci

Świat
Pierwszy stan na południu USA zniósł karę śmierci
Twitter/Ralph Northam
Gubernator Wirginii w USA Ralph Northam podpisał w środę ustawę znoszącą karę śmierci w tym stanie.

Gubernator Wirginii w USA Ralph Northam podpisał w środę ustawę znoszącą karę śmierci w tym stanie. To pierwszy stan amerykańskiego Południa, który zrezygnował z egzekucji skazanych, oraz 23. w całym kraju.

Northam podpisał ustawę podczas uroczystej ceremonii; przedtem odwiedził izbę egzekucji, w której wykonano 102 wyroki kary śmierci w ciągu niecałych trzech dekad.

 

"Nie możemy wymierzać kary ostatecznej"

 

"Nie ma dziś miejsca na karę śmierci ani w tym stanie, ani na Południu (USA), ani w tym kraju" - oświadczył gubernator. Jak dodał, najwyższy wymiar kary był dysproporcjonalnie stosowany wobec czarnoskórych i jest produktem "wadliwego systemu sprawiedliwości". Zaznaczył, że od 1973 r. ponad 170 osób skazanych na śmierć zostało wypuszczonych po odnalezieniu uniewinniających ich dowodów.

 

 

- Nie możemy wymierzać kary ostatecznej, nie mając stuprocentowej pewności, że mamy rację, i nie możemy skazywać ludzi na tę karę wiedząc, że system nie działa tak samo dla wszystkich - oznajmił Demokrata.

 

1390 wykonanych wyroków

 

Od początku istnienia Wirginii - najpierw jako pierwszej brytyjskiej kolonii w Ameryce, potem jako stanu - wykonano 1390 wyroków kary śmierci, najwięcej spośród wszystkich stanów USA. Licząc tylko okres po uzyskaniu przez USA niepodległości, więcej egzekucji wykonano jedynie w Teksasie. Od wyroku Sądu Najwyższego USA z 1976 r., który przywrócił karę śmierci po czteroletniej przerwie, Wirginia uśmierciła 113 więźniów.

 

Ostatniej stanowej egzekucji dokonano tam w 2017 r. Decyzja gubernatora ocali życie dwóch więźniów oczekujących na wykonanie wyroku śmierci, w tym Thomasa Portera skazanego za zabójstwo policjanta w 2005 r.

 

ZOBACZ: Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało

 

Wirginia jest pierwszym spośród stanów Południa i 23. w całym kraju, który decyduje się na zniesienie kary śmierci. Demokraci chcą tego także na szczeblu federalnym. Podczas kampanii wyborczej zniesienie kary śmierci zapowiadał prezydent Joe Biden, obiecując zachęty dla władz stanowych, by również zrezygnowały z uśmiercania skazanych.

 

Między 2003 a 2020 r. władze federalne wstrzymały wykonywanie wyroków kary śmierci, jednak moratorium zniesiono decyzją administracji poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. W rezultacie w ubiegłym roku wykonano 13 federalnych egzekucji - najwięcej od ponad 100 lat.

 

Według ostatniego sondażu Gallupa za karą śmierci dla skazanych za zabójstwo wciąż opowiada się większość Amerykanów - 55 proc., lecz odsetek ten konsekwentnie spada od 1995 r. W badaniu z 2020 r. przeciwko karze śmierci było 43 proc. ankietowanych.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie