Papież obniża pensje w Watykanie. Mniej zarobią m.in. kardynałowie i zakonnicy

Świat
Papież obniża pensje w Watykanie. Mniej zarobią m.in. kardynałowie i zakonnicy
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież decyzję uzasadniał koniecznością ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej

Papież Franciszek podjął decyzję o obniżeniu pensji kardynałów i zwierzchników urzędów oraz członków zakonów. W ogłoszonym w środę liście wyjaśnił to koniecznością ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej i deficytem w jej budżecie, także z powodu pandemii koronawirusa.

To pierwsza taka decyzja papieża.

 

W dokumencie Motu Proprio Franciszek napisał, że uposażenie kardynałów zostanie od 1 kwietnia zredukowane o 10 proc., a zwierzchników instytucji Stolicy Apostolskiej i Watykanu o 8 proc. Wypłacane z ich budżetów wynagrodzenie księży i członków instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego będzie zredukowane o 3 proc.

 

ZOBACZ: Papież: mafie wykorzystują pandemię, by się bogacić

 

Do końca marca przyszłego roku nie będą wypłacane tym wszystkim osobom dodatki za wysługę lat.

 

Papież postanowił zarazem, że redukcją uposażeń nie zostaną objęci ci, którzy udowodnią - przedstawiając odpowiednie dokumenty - że nie byliby w stanie "ponieść stałych wydatków, związanych ze swoim zdrowiem lub krewnych do drugiego stopnia pokrewieństwa".

 

Chcą chronić miejsca pracy

 

Franciszek wyjaśnił, że od lat Stolica Apostolska zmaga się z deficytem finansowym, który pogorszyła jeszcze pandemia koronawirusa, wpływając negatywnie na źródła przychodów.

 

Celem podjętych kroków na rzecz ograniczenia wydatków na personel - zaznaczył papież - jest zachowanie miejsc pracy.

 

Jednym z powodów obecnego kryzysu finansów jest wielomiesięczne zamknięcie Muzeów Watykańskich, odwiedzanych wcześniej przez kilka milionów osób rocznie. Wpływy ze sprzedaży biletów są jednym z głównych źródeł przychodów.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie