Meksyk rozprowadza pierwsze szczepionki CanSino rozlewane w kraju

Świat
Meksyk rozprowadza pierwsze szczepionki CanSino rozlewane w kraju
PAP/EPA/Sashenka Gutierrez
Meksyk jest trzecim krajem z największą liczbą zgonów z powodu COVID-19, odnotował ich 198 000

Rząd meksykański rozpoczął w poniedziałek dystrybucję pierwszych 940 222 jednodawkowych szczepionek z łącznej liczby 35 milionów zakupionych od chińskiej firmy farmaceutycznej CanSino, które są butelkowane w fabryce Drugmex w Querétaro w centrum kraju. - Udowodniono, że działa, jest skuteczna, jest bezpieczna dla naszej genetyki - powiedział szef MSZ Marcelo Ebrard.

- To dla nas wielki zaszczyt, że Meksyk był pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę CanSino, a dziś jesteśmy również pierwszym krajem poza Chinami, który sam pakuje tę szczepionkę - powiedziała Martha Delgado, przedstawicielka meksykańskiego rządu.

 

ZOBACZ: Hiszpania wraca do szczepień AstraZeneką. Zaproponowano maksymalny limit wiekowy

 

Dzięki tej pierwszej partii CanSino, Meksyk dysponuje około 9 milionami dawek różnych szczepionek: 3,89 mln USA Pfizer, 870 000 z brytyjskiej AstraZeneca, 3 miliony z Chin Sinovac i 400 tysięcy od rosyjskiego Sputnika V.

 

"Z pojedynczą dawką będziemy mogli jechać szybciej"

 

Meksyk był jednym z pierwszych krajów, w których rozpoczęto szczepienia Covid-19 24 grudnia ubiegłego roku, ale biorąc pod uwagę opóźnienia w ich dostawach jak dotąd podał tylko 5,6 miliona dawek.

 

W fabryce Drugmex podczas uruchomienia linii do rozlewania szczepionek minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard podkreślił znaczenie szczepionki CanSino, testowanej w Meksyku z ogólną wydajnością 65 proc. Jej główne zalety: wymaga tylko jednej dawki, można ją przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 stopni. - Udowodniono, że działa, jest skuteczna, jest bezpieczna dla naszej genetyki, dla naszych potrzeb. Muszę powiedzieć również, że z pojedynczą dawką będziemy mogli jechać szybciej - powiedział.

 

ZOBACZ: Doustna szczepionka przeciw Covid-19? Wkrótce ruszą badania

 

Meksyk jest trzecim krajem z największą liczbą zgonów z powodu COVID-19, odnotował ich 198 000, na prawie 2,2 miliona potwierdzonych przypadków infekcji.

 

"Fabryka będzie Meksyk i inne kraje świata"

 

Biorąc pod uwagę problemy z dostawami z zachodnich firm farmaceutycznych, prezydent Andrés Manuel López Obrador rozszerzył negocjacje w sprawie szczepionek na Rosję i Chiny. Minister spraw zagranicznych Ebrard przypomniał, że Meksyk również kupił w przedsprzedaży 20 milionów dawek chińskiej szczepionki Sinovac i 10 milionów Sinopharm.

 

Fabryka Drugmex w Querétaro ma moc produkcyjną rozlewania do 85 milionów dawek rocznie. - I z tego powodu ta fabryka będzie zaopatrywać nie tylko Meksyk, ale także inne kraje kontynentu i świata - oświadczył Guy Jean Savoir, prezes zarządu Drugmex.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie