Doustna szczepionka przeciw Covid-19? Wkrótce ruszą badania

Świat
Doustna szczepionka przeciw Covid-19? Wkrótce ruszą badania
pixabay/jarmoluk/Zdj.ilustracyjne
Przewagą środka ma być skuteczność przeciw różnym wariantom wirusa oraz łatwiejsza i tańsza produkcja oparta o drożdże

Indyjska firma biotechnologiczna Premas Biotech i izraelski Oramed ogłosiły przygotowania do badań klinicznych nad pierwszą doustną szczepionką przeciw Covid-19. To efekt obiecujących wyników testów na zwierzętach.

Jak podały w komunikacie firmy, pierwsze badania na zwierzętach wykazały produkcję przeciwciał potrzebnych do długotrwałej ochrony przed infekcją koronawirusem.

 

Skuteczna przeciw różnym wariantom?

 

Opracowany przez Premas preparat to szczepionka białkowa zawierająca trzy elementy SARS-CoV-2, co w zamierzeniu ma zapewnić jej skuteczność przeciw różnym wariantom wirusa.

 

ZOBACZ: Eksperci: szczepionki mogą nie wystarczyć do zahamowania pandemii

 

- Doustna szczepionka przeciw Covid-19 wyeliminowałaby kilka barier dla szybkiej i szerokiej dystrybucji, potencjalnie umożliwiając ludziom przyjęcie szczepionki w domu - podkreślił szef Oramed Nadaw Kidron.

 

Jak dodał, taki preparat byłby tym bardziej cenny, jeśli konieczne byłoby powtarzanie szczepień przeciw koronawirusowi co roku, jak w przypadku szczepień na grypę. Przewagą środka ma być ponadto łatwiejsza i tańsza produkcja oparta o drożdże.

 

Badania ukończą w przyszłym roku

 

Do ewentualnego wejścia środka na rynek szczepionki - o ile badania na ludziach wykażą jej skuteczność - jeszcze daleka droga, bo najwcześniejszy możliwy termin ukończenia badań to pierwsza połowa przyszłego roku.

 

Izraelska firma specjalizuje się w technologii leków doustnych. Obecnie prowadzi w USA badania kliniczne ostatniej fazy nad podawaną oralnie insuliną.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie