Hiszpania wraca do szczepień AstraZeneką. Zaproponowano maksymalny limit wiekowy

Świat
Hiszpania wraca do szczepień AstraZeneką. Zaproponowano maksymalny limit wiekowy
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK
Według MZ "docelowo mogą zostać zniesione wszelkie limity wiekowe"

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii wezwało w poniedziałek podczas międzyregionalnego spotkania służb medycznych władze wspólnot autonomicznych do rozpoczęcia szczepień preparatem przeciwko Covid-19 AstraZeneca osób, które ukończyły 55 rok życia.

Resort zaproponował, aby maksymalny limit wiekowy dla szczepionki AstraZeneca wynosił 65 lat. Wskazał, że "docelowo mogą zostać zniesione wszelkie limity wiekowe".

 

Pozytywna ocena ministerstwa dla produktu AstraZeneca pojawia się tydzień po wstrzymaniu przez Hiszpanię szczepień tym preparatem z powodu podejrzeń o rzekome pojawienie się zakrzepic u stosujących je osób. Dotychczas szczepionki te przeznaczone były tylko dla ludzi w wieku 18-55 lat, głównie funkcjonariuszy służb mundurowych.

 

ZOBACZ: Polski minister zaszczepiony preparatem AstraZeneca

 

Wprawdzie w czwartek premier Pedro Sanchez ogłosił wznowienie szczepień produktem AstraZeneca, ale zastrzegł, że nie ruszą one wcześniej niż przed środą. W pierwszej kolejności mają objąć członków hiszpańskiej armii.

 

Nieufność wobec szczepionki 

 

Tymczasem z opublikowanego w poniedziałek przez "Redaccion Medica" sondażu wynika, że już 52 proc. Hiszpanów deklaruje, że nie ufa szczepionce AstraZeneca. Portal twierdzi, że wysoka niechęć wobec tego produktu, to efekt czasowego wstrzymania przez rząd jego stosowania.

 

W niedzielę minister zdrowia Carolina Darias zapowiedziała, że w kwietniu Hiszpania odbierze pierwsze partie szczepionki od firmy Janssen. Do czerwca do kraju trafi 5,5 mln dawek tego preparatu.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie